chmi.cz (ČHMÚ)
27.12.2023 18:01:00

Ve stratosféře v polárních oblastech bude na přelomu roku docela „horko“. Nastává zde totiž jev, který nazýváme Náhlé stratosférické oteplení

👀Ve stratosféře v polárních oblastech bude na přelomu roku docela „horko“.

👉Nastává zde totiž jev, který nazýváme Náhlé stratosférické oteplení.

Hned na úvod je nutno zdůraznit, že tento jev nijak nesouvisí s klimatickou změnou, ale jedná se o úkaz, který se vyskytuje během let relativně často.

💨Ve stratosféře (několik desítek km nad zemským povrchem) v severních polárních oblastech je od podzimu do jara živo. Každoročně zde vzniká (a posléze zaniká) tzv. polární vortex. To je rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu se silným prouděním, většinou od západu na východ.

👉Během zimy se ale může stát, že je tento vortex narušen, což se projeví jeho zeslabením. Následkem zeslabeného proudění začne vzduch sestupovat níže a velmi rychle se oteplí. To se projeví jako náhlé stratosférické oteplení – teplota zde lokálně stoupne během několika dní i o desítky °C.

👉Tento jev sice nastává v atmosféře vysoko nad "naším počasím", může být ale následně i pro jeho vývoj velmi zásadní. Slabý polární vortex totiž zvyšuje šanci, že se do oblasti Evropy dostane arktický vzduch ze severních oblastí. Přesný opak toho zažíváme v těchto dnech, kdy zažíváme teplejší a vlhké proudění z Atlantiku.

⌛️Efekt na počasí v troposféře (vrstva do cca. 10 km, kde probíhá počasí tak, jak ho známe) má ale určité zpoždění - někdy i několik týdnů po stratosférickém oteplení a jeho přesný vliv není možné nikdy přesně dopředu odhadnout.

❗️Důležitá zpráva je, že aktuálně jsme na prahu stratosférického oteplení. Na začátku ledna by se měl polární vortex dále zeslabit a výrazně se tak zvýší šance, že se dočkáme během ledna chladných vpádů arktického vzduchu.

Samotný jev stratosférického oteplení a následné zeslabení polárního vortexu toto sice nezaručuje, ale zvyšuje šanci, že k tomu může dojít. Tak uvidíme.

Obr. Rozdíl v podobě stabilního a zeslabeného polárního vortexu ve stratosféře kolem 30 km nad zemí. Naznačena je i oblast stratosférického oteplení. Zdroj: ECMWF.


Přehled pojmů


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Pro výpočet pocitové teploty používáme Australian Apparent Temperature (AAT) model, který je navržen pro celoroční výpočty a bere kromě teploty a rychlosti větru v úvahu i vlhkost vzduchu. Kalkulačky pocitové teploty (AAT model, Wind Chill model).
°C / °F     Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty