mzcr.cz (MZ ČR)
04.12.2023 16:03:00

Informace k nárůstu respiračních onemocnění v Číně a situace v ČR. Mnozí z vás již pravděpodobně v médiích zaznamenali termíny jako „suchý zápal plic“ případně „čínská bakterie“

Mnozí z vás již pravděpodobně v médiích zaznamenali termíny jako „suchý zápal plic“ případně „čínská bakterie“. Těmito termíny se v mediálním prostoru často souhrnně označují informace k nárůstu respiračních onemocnění, které ohlásily 13. listopadu 2023 čínské úřady z Národní zdravotní komise. WHO následně oficiálně požádala Čínu o podrobné informace, a to včetně hlášených zvýšených výskytů zápalů plic u dětí. Pravděpodobným původcem velké části těchto infekcí je, dle dostupných informací, Mycoplasma pneumoniae. Pro Českou republiku se jedná o běžnou bakteriální infekci, léčitelnou antibiotiky. Nejedná se o žádnou novou bakterii ani virus. Situaci v ČR s jednotkami hlášených případů infekcí Mycoplasma pneumoniae lze i přes předpokládanou podhlášenost v ISIN označit za běžnou a nevymykající se standardní epidemiologické situaci.

 

Čínské úřady připisují nárůst respiračních infekcí zrušení omezení v souvislosti s onemocněním covid-19 a cirkulaci známých patogenů, jako je virus chřipky, Mycoplasma pneumoniae (běžná bakteriální infekce typicky postihující děti a adolescenty), respirační syncyciální virus (RSV) a virus SARS-CoV-2. Čínské úřady zdůraznily, že je třeba zlepšit dohled nad onemocněním v tamních zdravotnických a komunitních zařízeních a také posílit kapacitu zdravotního systému.

Dne 21. listopadu média a International Society for Infectious Diseases (https://promedmail.org/) informovali o epidemii zápalu plic u dětí v severní Číně, kdy nebylo možné určit původce. Není jasné, zda jsou spojeny s celkovým nárůstem respiračních infekcí již dříve hlášených čínskými úřady nebo zda se jedná o novou událost.Dne 22. listopadu si WHO prostřednictvím mechanismu Mezinárodních zdravotnických předpisů (IHR) vyžádala další epidemiologické a klinické informace a také laboratorní výsledky týkající se těchto hlášených případů u dětí. Vyžádala si také další informace k cirkulaci známých patogenů včetně viru chřipky, SARS-CoV-2, RSV a Mycoplasma pneumoniae a k současné zátěži zdravotnických systémů. WHO je také v kontaktu s lékaři a vědci prostřednictvím stávajících partnerství a sítí v Číně. Čína má systémy monitorování informací o trendech výskytu chřipky, chřipce podobných onemocnění, RSV a SARS-CoV-2 a hlášení do sítí jako je Global Influenza Surveillance and Response System.

WHO doporučuje, aby lidé v Číně dodržovali následující opatření ke snížení rizika respiračních onemocnění: očkování; odstup od nemocných; při nemoci zůstat doma; nechat se vyšetřit a podle potřeby zajistit lékařskou péči; nosit respirátory podle potřeby; zajistit dobré větrání; a pravidelné mytí rukou.

Podle informací z ProMED se předpokládá, že původcem u velkého počtu případů je Mycoplasma pneumoniae. U aktuálně se vyskytujícího onemocnění nicméně nejsou příznaky zcela typické pro infekci M. pneumoniae, u případů není popisován kašel a je přítomna vysoká teplota a nález nodulů na rentgenovém snímku plic.

Co se týká České republiky, zatím evidujeme jednotlivé případy, z laboratorně potvrzených případů v non sentinel surveillance NRL zatím nevyplývá zvýšená incidence onemocnění způsobených Mycoplasma pneumoniae.

V Evropě je od září evidován vyšší výskyt Mycoplasma pneumoniae ve Francii, a to především ve věkové kohortě 2–15 let, další podrobnosti zatím nejsou k dispozici. Dalšími zeměmi hlásícími zvyšující se výskyt je Dánsko, Holandsko a Švédsko.

Infekce je poměrně nakažlivá a příznaky onemocnění jsou dlouhodobé, kašel může přetrvávat i několik týdnů. Typicky se nákaza vyskytuje epidemicky v úzkých kolektivech (školy). Šíří se kapénkově, pacienti zůstávají infekční dlouhou dobu i po odeznění příznaků s výjimkou kašle. Příznaky infekce Mycoplasma pneumoniae: postižení různých částí respiračního traktu – zánět horních i dolních dýchacích cest s kašlem, bolesti v krku, zarudnutí hltanu, může být sekrece z nosu a zvětšené krční mízní uzliny, část onemocnění probíhá jen s mírnými příznaky nebo bez příznaků. U dětí do 5 let je M. pneumoniae původcem až 5 % případů bronchiolitidy. Zánět plic se vyskytuje u 3-30 % nemocných, začíná horečkou s bolestí v krku, bolestí hlavy a suchým dráždivým kašlem, těžký průběh může mít onemocnění u chronicky nemocných osob. Typické, ale ne příliš časté, je postižení sluchového ústrojí – zánět bubínku. Onemocnění může být doprovázeno výsevem exantému. Komplikací onemocnění může být postižení srdečního svalu, kloubů nebo nervového systému. Od nákazy k prvním projevům nemoci zpravidla uplynou 2-3 týdny.

Většina mykoplazmových infekcí, zejména u dětí, probíhá pouze s mírnými příznaky a obvykle sama odezní. V takovém případě je dostačující symptomatická léčba – tlumení horečky, kašle, dostatečná hydratace, větrání a zvlhčování prostředí. U těžších případů je lékařem indikovaná antibiotická léčba pomocí makrolidových nebo tetracyklinových antibiotik, případně fluorochinolonů. Doxycyklin je první volbou v léčbě, neboť nevýhodou makrolidových antibiotik je nárůst antibiotické rezistence a omezení jejich účinnosti v léčbě mykoplazmových infekcí, především v asijských zemích. Makrolidová antibiotika se proto doporučují pouze v případech, kde není možné použít doxycyklin, například u malých dětí. Délka léčby je obvykle 7–10 dní.

 

Situaci společně s odborníky WHO a ECDC nadále sledujeme.

 

Zpracovali experti Státního zdravotního ústavu

Odborná supervize experti NIZP (Národního institutu pro zvládání pandemie)
Přehled pojmů


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Pro výpočet pocitové teploty používáme Australian Apparent Temperature (AAT) model, který je navržen pro celoroční výpočty a bere kromě teploty a rychlosti větru v úvahu i vlhkost vzduchu. Kalkulačky pocitové teploty (AAT model, Wind Chill model).
°C / °F     Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty