Ivo Svoboda
(Meteobox.cz)
28.11.2023 17:11:21

Počasí: Zima sevře Česko. Většinou celodenní mrazy

Podle numerických modelů zůstane v Česku chladno. A nejen to, teploty zamíří hlouběji pod nulu. Poslední dva dny sice byly teplejší, zejména v jihozápadní polovině republiky, jenže nyní teplota klesne. Prozatím bude kolem -4 °C ráno a -1 °C odpoledne. V pátek dokonce nakoukne teplota zejména na jihu i nad nulu. Jenže pak by zima měla udeřit ještě tvrději a ve hře jsou i hluboké mrazy, zejména ráno. Na modelech nyní není problém vidět i ranní minima -12 až -15 °C od neděle. V pátek také přijde další významnější sněžení. Napadnout by mohlo kolem 8 cm sněhu. 

Pondělí a úterý byly naopak malinko teplejší, než se původně očekávalo. V jižní polovině republiky pod 500 m n. m. zmizel sníh, někde i výš. Pod touto nadmořskou výškou je celkově zima problém, sníh se tam v posledních letech drží jen ráno a dopoledne po sněžení. Motorem slušné zimy v dalších dnech budou slábnoucí tlakové níže na severovýchod od nás. Po jejich zadní straně bude do střední Evropy proudit studený, přechodně i arktický vzduch od severu. Tam se ve Skandinávii usadilo centrum velmi studeného vzduchu a je tam v nočních hodinách i pod -15 °C.


Předpověď počasí na další dny 

Ve středu bude oblačno až polojasno, ojediněle sněhové přeháňky, na horách četnější. Ráno ojediněle mrznoucí mlhy. Večer v Čechách od severozápadu až zataženo a sněhové přeháňky místy. Teploty -3 až 1 °C.

Ve čtvrtek bude oblačno až zataženo. Místy občas sněžení či sněhové přeháňky. Teploty -3 až 1 °C.

V pátek bude zataženo až oblačno, občas sněžení, na jihu a jihovýchodě i srážky smíšené či mrznoucí. Teplota -4 až 0 °C, na jihu až 2 °C.

Od soboty bude většinou polojasno až oblačno. Sněhové srážky už jen ojediněle. Ojediněle mrznoucí mlhy. Teploty -4 až 0 °C, postupně i -6 až -2 °C. Velmi mrazivá rána.

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Přehled pojmů


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Pro výpočet pocitové teploty používáme Australian Apparent Temperature (AAT) model, který je navržen pro celoroční výpočty a bere kromě teploty a rychlosti větru v úvahu i vlhkost vzduchu. Kalkulačky pocitové teploty (AAT model, Wind Chill model).
°C / °F     Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty