Ivo Svoboda
(Meteobox.cz)
01.11.2023 16:19:24

Počasí: Moravu a Slezsko čeká vichřice, Čechy zase vydatný déšť. Tlaková níže Ciarán vstoupila do Evropy

Do střední Evropy směřuje dynamické počasí a hlavně zvlněná studená fronta, která přinese zejména do Čech a na pomezí s Moravou vydatnější srážky. Před ní se zase na Moravě a ve Slezsku rozfouká, a to pořádně. Půjde tam o největší vichřici za poslední období. Jak se bude blížit ke střední Evropě tlaková níže Ciarán, tak proudění směrem k ní z oblastí s vyšším tlakem vzduchu bude prudké. A mezera mezi Karpaty a Alpami je pro tohle proudění vhodná dálnice. Jde o typickou situaci.

Vítr bude mít jižní až jihovýchodní směr a bude dosahovat rychlosti 70-80 km/h i v nížinách. Buďte opatrní, hrozí pády větví, ojediněle i stromů, nebo lehké energetické problémy. Naproti tomu v Čechách a na Vysočině spadne až 25 mm vody. Za frontou se ochladí asi o 3 °C. Zatím žádný zimní vpád na programu nebude. Zejména na Šumavě to však za frontou vypadá na přechodné smíšené srážky.

Pro porovnání, tlaková níže Ciarán už v plné síle udeřila na západní Evropu. Na oceánu byly vlny 13 m vysoké a nárazy větru při vpádu na pevninu dosáhli v maximu 207 km/h. Ve Francii a Británii jsou hlášeny škody. Tlaková níže bude nad Evropou slábnout. 


Předpověď počasí na nejbližší dny 

Ve čtvrtek bude oblačno až polojasno, místy nízká oblačnost nebo mlhy. Postupně od západu přibývání oblačnosti a později postupně občas déšť. Teploty 11 až 15 °C, na východě až 17 °C. Sílící vítr ve východní polovině republiky.

V pátek bude zataženo s deštěm, ojediněle vydatným. Později od západu protrhávání oblačnosti. Teploty 6 až 11 °C, na východě až 15 °C. 

V sobotu bude polojasno až oblačno, ojediněle přeháňky. Večer více oblačnosti a místy slabý déšť. Teploty 9 až 13 °C.

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty