Ivo Svoboda
(Meteobox.cz)
23.09.2023 16:16:14

Počasí: Po studeném víkendu se citelně oteplí

Léto ještě stále neřeklo poslední sbohem. Vrátí se teploty kolem 24 °C. Ale to až po víkendu, během kterého se dostalo na naše území chladné proudění od severozápadu. Studená fronta přešla v pátek a v noci na sobotu. V neděli se začne od západu počasí zlepšovat, na východě je ještě nutné počítat s velkou oblačností a na krajním východě u trojmezí s Polskem a Slovenskem ještě bude pršet. Nejtepleji pak bude v úterý a středu. V nejnižších polohách až 27 °C. Po víkendovém ochlazení přijdou chladné noci. Nad ránem bude kolem 7 °C. Neplatí to pro jihovýchod, tam bude ráno tepleji.

Pokud zrovna není ve střední Evropě v permanenci krátkodobé ochlazení za studenou frontou, tak je už několik týdnů nonstop průměrná teplota ve výšce nad zemí asi 7 °C nad normálem. To je dost extrémní odchylka. Celkově je globální teplota v letošním roce mimořádně nad běžnými hodnotami a rok 2023 jistojistě skončí jako nejteplejší v historii moderního měření teploty. Na mnoha místech ČR navíc skončí září jako extrémně suché, protože se některým regionům neustále vyhýbaly srážky. Povrchová půdní vláha to sice docela zvládá, ale v hloubce je sucho, které láme rekordy.


Předpověď počasí na další dny 

V neděli bude skoro jasno až polojasno, během dne přechodně oblačno. Ve východní polovině území oblačno až zataženo a na krajním východě doznívající déšť. Ráno ojediněle mlhy. Teploty 16 až 20 °C.

V pondělí bude oblačno až zataženo, místy zmenšená oblačnost a ráno mlhy. Teploty 17 až 21 °C, místy až 23 °C.

V úterý bude jasno až polojasno. Místy mlhy, ojediněle i celé dopoledne. Teploty 23 až 27 °C, při mlhavu 20 °C.

Od středy bude polojasno až oblačno ojediněle mlhy. Později i srážky. Teploty 21 až 26 °C, na konci období ochlazování.

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty