chmi.cz (ČHMÚ)
18.09.2023 10:16:00

V části Čech se dnes k večeru a večer objeví bouřky. Nečekejte ale typické a silné letní bouřky, bude se spíše jednat o kombinaci vrstevnatějších a plošnějších srážek s tzv. vnořenou konvekcí

⚡️V části Čech se dnes k večeru a večer objeví bouřky. Nečekejte ale typické a silné letní bouřky, bude se spíše jednat o kombinaci vrstevnatějších a plošnějších srážek s tzv. vnořenou konvekcí (vnořenými bouřkami).

❓Je pravda, že později odpoledne je určitá (malá) pravděpodobnost i výskytu izolovanějších bouřek zejména v jihočeské části Šumavy. V krajním případě by se zde mohla objevit i supercela, ale pravděpodobnost je opravdu malá. Pokud by se tak stalo, lokálně by se mohly objevit i kroupy a nárazy větru.

👀To „hlavní“ by mělo nastat ale až na výrazné konvergenci (sbíhavosti proudění vzduchu při zemi) kvečeru a večer a to v pásu přibližně od jižních Čech přes střední Čechy až do Ústeckého kraje. Nejpříhodnější parametry pro bouřky s možností intenzivnějších srážek 💦 – což bude také hlavní nebezpečný jev – budou v jižních Čechách, směrem k severovýchodu budou podmínky méně příhodné.

👉Může docházet i k přechodu intenzivnějších bouřek přes jedno místo a následkem toho mohou být celkové úhrny i větší.

🌩V jihočeském Pošumaví se také vyskytuje lokálně vyšší nasycení půdy, v ostatních oblastech dále ve vnitrozemí je mizivé. Pokud by se ale intenzivnější srážky „strefily“ do více zalidněné oblasti, případně do většího města, mohly by i tam způsobit větší problémy.

👉Později během noci a k ránu by se mohly bouřky objevit i dále na východ, možná až v oblasti Moravy a Slezska. I zde by případné riziko mohlo být v intenzivnějších srážkách. Na tomto scénáři se ale modely už příliš neshodují a nejistota je zde příliš velká.

Výstraha bude vydána během dopoledne.

Obr.: Simulovaná radarová odrazivost modelu Aladin večer. Oranžovými oblastmi jsou viditelné předpokládané oblasti vnořených bouřek.

#bouřky #KonvektivniSkupina


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty