chmi.cz (ČHMÚ)
25.07.2023 10:44:00

Kolem 15:30 včera vznikla na linii konvergence na JV od Mikulova výrazná bouřka. Radarové odrazy indikovaly vysokou odrazivost i v hladinách nad 8 km, což indikovalo vysoký potenciál pro kroupy i velkých rozměrů

🌩Kolem 15:30 včera vznikla na linii konvergence na JV od Mikulova výrazná bouřka. Krátce po 16:00 ještě na území Rakouska došlo k tzv. splittingu (rozdělení) mateřské supercely na dva komponenty, přičemž nadále přežil a velmi explozivně zesiloval poměrně netypicky levostáčivý komponent (ty mají tendenci spíše zanikat). Ten se ihned začal odchylovat od převládajícího proudění více severně a zesílil až na extrémně silnou supercelu. 

🧐Radarové odrazy indikovaly vysokou odrazivost i v hladinách nad 8 km, což indikovalo vysoký potenciál pro kroupy i velkých rozměrů (viz. obrázek radaru), případně velké nánosy krup. S ohledem na charakter atmosféry bylo také pravděpodobné, že bude způsobovat velké množství škod větrem včetně možnosti lokálních downburstů (propadů studeného vzduchu). 

💨Nejvyšší nárazy z naší staniční sítě byly v Nemochovicích - 27,6 m/s, Lysé hoře 26,8 m/s a Valašském Meziříčí 24,8 m/s.

⚠️Na tuto velmi silnou supercelu jsme také vydali hned několik výstrah na pozorovaný jev a dokonce i nejvyšší červené intenzity (pozorovaný výskyt extrémního jevu) s ohledem na radarová data.

👉Supercela následně přešla přes Kyjovsko, Kroměřížsko, Přerovsko a následně se na hranici Moravskoslezského kraje spojila se kolem 18:00 se slabší linií bouřek a transformovala se do menšího konvektivního systému. 

❗️Podél celé své trajektorie nicméně produkovala velké množství škod větrem.

 🫧Prozatím se zdá, že největší zaznamenané kroupy byly kolem 3-4 cm, na řadě míst ale supercela produkovala i velké nánosy menších krup a dokonce byly menší kroupy unášeny i velmi silným větrem a způsobovaly škody na vegetaci a na domech (viz. foto).

🙏Katalogizace krup zatím kolegy z Amatérská meteorologická společnost stále probíhá a rádi bychom i touto cestou poprosili veřejnost o případné sdílení fotografií velkých krup a škod, které se včera v této velmi nebezpečné bouřce vyskytly. Děkujeme.

Autoři fotografií: poškozená střešní kritina od krup - Eliška Kravcová - Osek nad Bečvou, poškozená fasáda od krup unášených větrem - Petra Janíková - Lipník nad Bečvou, foto krup - Zuzana Elešová - Lipník nad Bečvou.
Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty