chmi.cz (ČHMÚ)
09.06.2023 11:21:00

Dnešní situace s bouřkami je opět „na hraně“ a váhali jsme, jestli vydat či nevydat výstrahu s nejnižším stupněm nebezpečí pro východ našeho území.

 

🤓Dnešní situace s bouřkami je opět „na hraně“ a váhali jsme, jestli vydat či nevydat výstrahu s nejnižším stupněm nebezpečí pro východ našeho území. Po konzultaci mezi pobočkami a i v návaznosti na včerejší den jsme se rozhodli zůstat zelení s tím, že budeme v případě potřeby reagovat během odpoledne.

 

⛈Tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry se středem nad Maďarskem už teď přináší přeháňky a ojedinělé bouřky nad naše území. Místní přeháňky a bouřky se budou tvořit na téměř celém území ČR mimo severozápad, kde zůstane většinou polojasno. Bouřky budou postupovat relativně pomalu a na některých místech se může vyskytnout několik bouřek za sebou. Podobně jako v předchozích dnech tedy hrozí srážkové úhrny kolem 25 mm za krátký čas. CAPE dosahuje hodnot kolem 2000 J/kg, takže nelze vyloučit ani menší kroupy nebo vrstvu malých krup🫧 Některé modely se shodují na čáře konvergence podél severní hranice Zlínského kraje, tam je ale naštěstí slabé nasycení. Horší by to bylo podél naší jihovýchodní hranice od Lanžhota až po Beskydy, tam už je nasycení silné a navíc sem ráno a dopoledne dorazil déšť i bouřky. 
⚠️Největší pravděpodobnost silnějších bouřek je dnes v jihovýchodní polovině území, tedy zhruba od Novohradských hor po Jeseníky a dále na východ. Zítra už se bouřky mohou vyskytnout na celém území, ale budou postupovat rychleji a tak se podle dnešních výpočtů zdá, že je riziko lokálních zatopení zítra menší.
Popis obrázku: pravděpodobnost srážek kombinací různých modelů po 3 hodinách, čas je v UTC (tzn. 09:00 UTC je 11:00 SELČ)Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty