Ivo Svoboda
(Kurzy.cz)
26.03.2023 16:45:09

Počasí: Studený vpád přichází. Vichřice i sníh

Očekávaný studený vpád už je za dveřmi. V pondělí se teplota začne propadat citelně dolů. Nejchladnější pak bude úterý, kdy bude jen kolem 5 °C. Od 500 m n. m. bude sotva lehce nad nulou. Ve výšce nad zemí bude proudění mimořádně studené. Na hladině tlaku vzduchu 850 hPa (cca 1 500 m n. m.) bude až -10 °C. Tahle studená vzduchová hmota se náhle a rychle propadne přímo ze Skandinávie. Ve výšce bude velmi chladno, u země bude pár stupňů nad nulou. Počasí doprovodí vichřice, takže pocitová teplota bude hluboko pod nulou. 

Na obloze bude proměnlivá, převážně velká oblačnost. Po občasném dešti se dostaví přeháňky, často šmíšené, sněhové nebo krupkové. Ranní minimální teploty postupně klesnou pod nulu a místy bude dokonce i pod -3 °C. Kvetoucí plodiny tak budou ohroženy. Oteplovat se začne hned ve středu, a to celkem rychle. Nicméně modely stále více potvrzují, že ke konci víkendu se opět ochladí. Vyšší jarní teploty tak v novém týdnu uvidíme ve čtvrtek a pátek, ostatní dny bude chladno. Počasí v pondělí a úterý přímo vrátí zimu od 500 m n. m.

Předpověď počasí na další dny 

V pondělí bude zataženo až oblačno, déšť se sněhem nebo sněžení, na jihovýchodě srážky dešťové. Teploty 2 až 6 °C, na jihovýchodě až 9 °C. Velmi větrno!

V úterý bude proměnlivá oblačnost, místy sněhové či krupkové přeháňky, večer budou ustávat. Teploty 2 až 6 °C. Stále ještě dost větrno. Ranní mrazy.

Ve středu bude polojasno, od západu přibývání oblačnosti a od jihozápadu a západu místy slabý déšť. Teploty 6 až 10 °C. Ranní mrazy.

Od čtvrtka bude velká oblačnost, občas déšť, postupně na horách srážky smíšené nebo sněhové. Teploty 12 až 16 °C, postupně 5 až 9 °C.

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty