Ivo Svoboda
(Kurzy.cz)
25.03.2023 17:21:22

Počasí: Na dva dny se prudce ochladí. Uvidíme i sníh

Do střední Evropy míří po velmi teplém počasí studený vpád přímo od severu. Přijde v pondělí. Vydrží dva dny. Pak se začne zase výrazně oteplovat. Takové studené vpády jsou typické pro brzké jaro. V pondělí a úterý to bude docela mazec. Bude foukat ostrý severní vítr, objeví se přeháňky, které budou postupně sněhové, nebo také často krupkové. Přeháňky se sněhovými krupkami jsou přechod mezi deštěm a sněhem, když s výškou prudce klesá teplota, ale u země je nad nulou. Jsou typické pro tyto prudké situace a ochlazení. Sníh se může v noci držet ve všech polohách, přes den cca od 600 m n. m.

Od středy se začne oteplovat, a zatímco v pondělí a úterý bude odpoledne jen kolem 5 °C, v pátek by to mělo být už kolem 15 °C. Studený vpád tedy bude přechodný. V ranních hodinách v úterý a ve středu bude pod nulou, což je problém pro již rozkvetlé plodiny.

Modely hlásají relativně dost srážek, rozmáhá se ale situace, kdy se v nejvíce suchých oblastech Česka jakékoliv srážky rychle rozpadají a vláha opět nepřichází. Největší sucho je oproti historickým tabulkám na východě jižních Čech a také severozápadně od Olomouce. Jednotlivé kategorie sucha se začínají rozvíjet na většině území. Zatím jde o počínající až mírné sucho. Situaci budeme sledovat. Konci zimy zoufale chyběl sníh mimo hory, a to bude bez vydatných srážek problém.


Předpověď počasí na další dny

V neděli bude polojasno až oblačno, ojediněle, na horách místy přeháňky, nad 1100 m n. m. sněhové. Během dne od západu až zataženo, déšť nebo přeháňky. Nad 1100 m n. m. srážky sněhové. Teploty 11 až 15 °C, na západě kolem 9 °C.

V pondělí bude zataženo až oblačno, občas déšť, přeháňky, postupně sněhové či krupkové. Teploty 3 až 7 °C, na východě ještě až 9 °C. Velký vítr – od 700 m n. m. sněhové jazyky.

úterý bude proměnlivá oblačnost, sněhové nebo krupkové přeháňky. Teploty 2 až 6 °C. Stále ještě větrno. Ráno mráz.

Od středy bude velká oblačnost, na teplé frontě sněžení, déšť se sněhem, postupně déšť. Později přechod k přeháňkám. Teploty 5 až 9 °C, postupně 10 až 15 °C. Ve středu ještě ranní mráz. 

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty