Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
17.03.2023 19:12:25

Sledujte živě - SpaceX vynese další internetové satelity Starlink

Společnost SpaceX vizionáře Elona Muska oproti loňsku ještě intenzivněji buduje letos svou vesmírnou internetovou konstelaci Starlink. Dnešní plánovaný start rakety Falcon 9 se satelity Starlink započne totiž již druhou desítku letošních takových misí. Tentokrát se uskuteční z Vandenbergovy vesmírné základny v Kalifornii, která se nachází na pobřeží asi 200 km severozápadně od Los Angeles. Start je plánován na 20:26 hod. našeho času, tedy nedlouho po poledni v místě startu. Předpověď počasí nadále indikuje v místě polojasno, tedy příznivou viditelnost, a vítr do 3 m/s. Pokud by počasí či nečekané technické překážky startu zabránily, další startovací okna jsou naplánována z hlediska našeho času na sobotu po půlnoci v 0:24 hod., dále pak ve 20:12 hod., resp. pak ještě ve 23:10 hod.

Dnešní start každopádně dále podtrhuje vizi firmy ohledně znovu použitelnosti jejich raket. První stupeň Falconu 9 má za sebou již 3 obdobné mise se satelity Starlink, navíc další čtyři vesmírné mise s jiným nákladem. Kromě samotného startu by v rámci živého přenosu mělo být k vidění stále vlastně dechberoucí přistání prvního stupně. Tentokrát na autonomní plošinu s názvem „Of Course I Still Love You“ umístěnou v Tichém oceánu. A to necelých 9 minut po startu. SpaceX se nejspíše při této misi pokusí také o záchranu aerodynamických krytů nákladního prostoru. Pro tyto účely je v Tichém oceánu ve vzdálenosti asi 660 km umístěna loď NRC Quest. Kryty nicméně již nejsou zachycovány do sítí, vyloveny by měly být po jejich přistání do vody.

Každopádně k samotnému vypuštění satelitů Starlink, v novější verzi v1.5, dojde také velmi brzy, resp. necelých 16 minut po startu. Do vesmíru se jich nyní dostane dalších 52. Každý váží asi 309 kg, tedy lze hovořit o nákladu více než 16 tun. Nad našimi hlavami již před dnešním startem obíhá více než 3 700 Starlinků. SpaceX jich sice již do vesmíru vynesla více než 4 tisíce, nicméně ať už prototypy či mnohé další z různých důvodů byly deaktivovány, resp. po navedení shořely v atmosféře.   

Kolik v současnosti firma eviduje zákazníků satelitního internetu není známo. Naposledy v prosinci Elon Musk uvedl, že již více než milion. Jak jsme v září v článku „Satelitní internet od SpaceX v Evropě výrazně zlevnil“, firma začala nabízet také internet pro karavany (cestovatele) či pro námořníky. Nicméně stále jen v pobřežních oblastech. Pokrytí by se mělo dále rozšiřovat, letos firma také očekává větší rozšíření využití svého internetu u aerolinek.

Přímý přenos vynesení satelitů Starlink lze níže sledovat od cca 20:15 hod., případně následně i zpětně ze záznamu.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty