mzv.cz (MZv ČR)
09.03.2023 16:28:00

1. česká meteorologická stanice v Africe stojí v Ghaně

1. česká meteorologická stanice v Africe stojí v Ghaně

09.03.2023 / 15:44 | Aktualizováno: 09.03.2023 / 16:28

Dne 8. března 2023 byla slavnostně otevřena výzkumná stanice v západní Ghaně, v regionu Bpmo, kterou provozuje Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a University of Energy and Natural Resources v Sunyani.

Otevření a zprovoznění stanice je výsledkem dlouhodobé spolupráce zmíněných institucí, která zahrnuje také proškolení personálu formou PhD studia v České republice na CzechGlobe a Mendelově univerzitě v Brně. Přístrojové vybavení stanice a instalaci přístrojů provedl CzechGlobe, vlastní provoz stanice byl předán a je již v patronátu University of Energy and Natural Resources v Sunyani.

Výzkumná stanice je vybavena špičkovým zařízením a představuje skutečně „top“ výzkumnou infrastrukturu na světové úrovni, ojedinělou v prostoru Afriky.

Data produkovaná stanicí poskytnou informace o skutečné úložné kapacitě daného ekosystému – tropického pralesa, dynamice této úložné kapacity a změnách v ukládání uhlíku s ohledem na probíhající klimatickou změnu. Slavnostního otevření stanice se zúčastnili představitelé centrální a regonální vlády, zástupci University v Sunyani a CzechGlobe a pracovníci Velvyslanectví v Akkře. Bilaterální relace s Ghanou se tak poprvé rozšiřuje o náměty klimatické diplomacie.
Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty