Ivo Svoboda
(Kurzy.cz)
31.01.2023 17:30:31

Počasí: Obrovské zásoby sněhu pro hory, nadále vítr

Tak tohle je pro hory zimní počasí, jak jej tam dřív znali. Dynamické a prudké severozápadní proudění přináší velké sněhové srážkové úhrny všude od 600 m n. m. Od 1 000 m n. m. jsou to desítky cm sněhu a na hřebenech nejvyšších hor rychle padne metr sněhu. Tímto charakterem počasí se zimy dřív vyznačovaly. Je pravdou, že dřív nějaký sníh napadl i v nížinách. To se nyní neděje, je moc teplo. Případně se to děje jen v noci, kdy je kolem nuly. Nížiny proto čeká déšť se sněhem nebo déšť, a to v mnohem menší míře. Absolutně totiž funguje efekt návětrných svahů vrchovin a hor, za ně se tudíž srážky už moc nedostávají.


Sníh komplikuje dopravu, ale až od 600 m n. m.  

Prudké sněhové přeháňky jsou typické pro komplikaci dopravy. To se nyní děje, zejména od 600 m n. m. V noci se sněhové problémy s dopravou dostávají až na 350 m n. m. Ve středu se relativně oteplí a sněhové problémy se odsnunou o něco výše. Na vrchovinách a horách bude dopravní situaci komplikovat prudký vítr, který vytváří sněhové jazyky, na horách závěje. Nejvíce bude v dalších dnech sněžit v západní polovině republiky. Z hor nejvíc na Šumavě. Tam modely naznačují klidně i 80 cm nového sněhu. Krušné hory, Krkonoše a Jeseníky čeká dalších asi 50 cm sněhu. Vrchoviny dostanou do 15 cm sněhu.


V únoru hrozí arktický vpád 

Zásadním problémem je vítr, který je trvale dost silný. Láme větve, ojediněle i stromy. Větrno bude pokračovat. Možná si říkáte, co to je za sněhovou apokalypsu, když u vás se nic takového neděje. Pokud bydlíte pod 400 m n. m., tak tam se zimní podmínky skutečně moc neprojevují. Ve středu navíc bude celkem teplo, pod 250 m n. m. může být až 7 °C. Už taková Vysočina ale bude mít jen 1 °C a na horách bude dál mrznout. V dalším období relativně dost hrozí původem arktický severovýchodní vpád, a to by teplota letěla strmě dolů. Situaci budeme sledovat.

Počasí <a href=2.2.2023" src="https://img.kurzy.cz/zpravy/obrazky/70/695570-pocasi-obrovske-zasoby-snehu-pro-hory-nadale-vitr/2_w660h836.png" width="660" height="836" style="width: 660px; height: 836px;" />

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2023 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty