Tisková zpráva (Tisková zpráva)
13.01.2023 11:17:19

Globální teploty: jak blízko jsme překročení teplotních limitů stanovených Pařížskou dohodou? - Rekordní teploty v Evropě I.

Copernicus: Rok 2022 byl rokem klimatických extrémů

Nové údaje ze služby Evropské unie Copernicus pro klimatické změny ukazují další rok klimatických extrémů s mnoha vysokými teplotními rekordy a rostoucí koncentrací skleníkových plynů v atmosféře. Léto 2022 bylo pro Evropu nejteplejší v historii měření a každý boreální letní měsíc byl minimálně třetí nejteplejší na světě. Celkově byl rok 2022 druhým nejteplejším rokem v historii měření pro Evropu, zatímco celosvětově byl podle souboru dat ERA  pátým nejteplejším rokem.


V celosvětovém měřítku:

- Rok 2022 byl pátým nejteplejším rokem - 4.-8. nejteplejší rok jsou však velmi blízko u sebe.

- Posledních osm let bylo osm nejteplejších v historii měření

- Průměrná roční teplota byla o 0,3 °C vyšší než v referenčním období 1991-2020, což odpovídá přibližně 1,2 °C vyšší teplotě než v období 1850-1900.

- Koncentrace oxidu uhličitého v atmosféře se zvýšila přibližně o 2,1 ppm, což je podobné tempo jako v posledních letech. Koncentrace metanu v atmosféře se zvýšily o téměř 12 pb, což je více než průměr, ale méně než rekordní hodnoty z posledních dvou let

- Po většinu roku přetrvávaly podmínky La Nina, a to již třetí rok po sobě

Evropa:

- Evropa zaznamenala druhý nejteplejší rok v historii měření, který překonal rok 2020 a byl jen o málo teplejší než roky 2019, 2015 a 2014

- Evropa zažila nejteplejší léto v historii měření

- Podzim byl třetí nejteplejší v historii měření

- Západní a severní Evropu postihly dlouhotrvající a intenzivní vlny veder

- Přetrvávající nízké srážky v kombinaci s vysokými teplotami a dalšími faktory vedly k rozsáhlému suchu

- Nejvyšší odhadované celkové letní (červen-srpen) emise požárů v přírodním prostředí v EU a ve Spojeném království za posledních 15 let. Francie, Španělsko, Německo a Slovinsko zaznamenaly nejvyšší letní emise požárů v přírodním prostředí přinejmenším za posledních 20 let.

Ostatní regiony:

- Dlouhotrvající vlny veder postihly na jaře Pákistán a severní Indii a v létě střední a východní Čínu.

- Pákistán zaznamenal v srpnu rozsáhlé záplavy v důsledku extrémních srážek

- Relativně nízké teploty a vysoké srážky nad východní Austrálií v roce 2022 jsou klimatické charakteristiky typicky spojené s podmínkami La Nina

- V únoru dosáhl antarktický mořský led nejnižšího minimálního rozsahu za 44 let satelitních záznamů.

- V šesti měsících dosáhl rozsah ledu v Antarktickém moři rekordních nebo téměř rekordně nízkých hodnot.

Služba Copernicus Climate Change Service (C3S), kterou z pověření Evropské komise realizuje Evropské středisko pro střednědobé předpovědi počasí (ECMWF), zveřejňuje své globální klimatické přehledy pro rok 2022: souhrn teplot, koncentrací skleníkových plynů a významných klimatických a povětrnostních událostí za uplynulý rok. Ze shrnutí vyplývá, že v Evropě i ve světě bylo překonáno několik teplotních rekordů, zatímco další extrémní jevy, jako je sucho a záplavy, postihly rozsáhlé regiony.

Evropa zažila nejteplejší léto v historii měření a několik dlouhotrvajících a intenzivních vln veder postihlo části západní a severní Evropy. C3S opět zdůrazňuje, že ERA5 se shoduje s dalšími široce používanými teplotními soubory, podle nichž se teplota v Evropě za posledních 30 let zvýšila více než dvakrát oproti celosvětovému průměru  a její nárůst je nejvyšší ze všech kontinentů na světě.

Mauro Facchini, vedoucí oddělení pozorování Země na Generálním ředitelství pro obranný průmysl a vesmír Evropské komise, k tomu říká: "V našem úsilí o řešení změny klimatu na celosvětové, evropské nebo národní úrovni je zřejmé, že vysoce kvalitní údaje, informace a znalosti z pozorování Země jsou nezbytné. Služba Copernicus Climate Change Service poskytuje spolehlivé a včasné monitorování měnícího se klimatu, které je základem pro adaptační úsilí."

Globální teploty: jak blízko jsme překročení teplotních limitů stanovených Pařížskou dohodou?

Podle datové sady C3S ERA5 zažil svět v roce 2022 pátý nejteplejší rok v historii měření, ale jen s velmi malým rozdílem. Jiné široce používané teplotní datové soubory pravděpodobně řadí rok 2022 na poněkud odlišné místo. Dosud nejteplejšími roky v historii měření jsou celosvětově roky 2016, 2020 a 2019, resp. 2017.

Rok 2022 se tak stal osmým rokem v řadě, kdy byly teploty o více než 1 °C vyšší než v předindustriálním období. Dále byl každý boreální letní měsíc během roku 2022 minimálně třetí nejteplejší na světě. Podle ERA5 byla průměrná roční teplota o 0,3 °C vyšší než v referenčním období 1991-2020, což je přibližně o 1,2 °C více než v období 1850-1900, které se obvykle používá jako zástupce předindustriální éry.

Samantha Burgessová, zástupkyně ředitele sluS)žby Copernicus Climate Change Service, dodává: "Rok 2022 byl dalším rokem klimatických extrémů v Evropě i na celém světě. Tyto události zdůrazňují, že již nyní pociťujeme ničivé důsledky našeho oteplujícího se světa. Nejnovější zpráva o klimatu z roku 2022, kterou vydala společnost C3S, jasně dokazuje, že k zabránění nejhorším důsledkům bude zapotřebí, aby společnost urychleně snížila emise uhlíku a rychle se přizpůsobila měnícímu se klimatu."Program Copernicus je součástí vesmírného programu Evropské unie, který financuje EU, a je její vlajkovou lodí v oblasti pozorování Země, která funguje prostřednictvím šesti tematických služeb: Atmosféra, Změna klimatu, Nouzové situace, Země, Moře a Bezpečnost. Poskytuje volně přístupná provozní data a služby, které uživatelům poskytují spolehlivé a aktuální informace týkající se naší planety a jejího životního prostředí. Program koordinuje a řídí Evropská komise a je realizován ve spolupráci s členskými státy, Evropskou kosmickou agenturou (ESA), Evropskou organizací pro využívání meteorologických družic (EUMETSAT), Evropským střediskem pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF), agenturami EU a Mercator Ocean a dalšími.

ECMWF provozuje dvě služby z programu EU pro pozorování Země Copernicus: Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) a Copernicus Climate Change Service (C3S). Podílí se také na službě Copernicus Emergency Management Service (CEMS), kterou realizuje Společná rada EU pro výzkum (JRC). Evropské středisko pro střednědobou předpověď počasí (ECMWF) je nezávislá mezivládní organizace, kterou podporuje 35 států. Je to výzkumný ústav a zároveň nepřetržitá operační služba, která vytváří a šíří numerické předpovědi počasí pro členské státy. Tyto údaje jsou plně k dispozici národním meteorologickým službám členských států. Superpočítačové zařízení (a související archiv dat) v ECMWF je jedním z největších svého druhu v Evropě a členské státy mohou využívat 25 % jeho kapacity pro své vlastní účely.


Přehled pojmů


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.

Pocitová teplota

Pro výpočet pocitové teploty používáme Australian Apparent Temperature (AAT) model, který je navržen pro celoroční výpočty a bere kromě teploty a rychlosti větru v úvahu i vlhkost vzduchu. Kalkulačky pocitové teploty (AAT model, Wind Chill model).
°C / °F     Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty