chmi.cz (ČHMÚ)
30.06.2022 11:48:00

Informace Konvektivní skupiny k dnešním a zítřejším bouřkám. V průběhu zítřka bude přecházet poměrně rychle k východu výrazná studená fronta

Dnes si od bouřek konečně trochu odpočineme - vyskytovat se sice budou, ale mělo by jich být plošně relativně dost málo. Může za to totiž absence výraznějšího spouštěcího faktoru - tím hlavním budou patrně hory a pohoří, kde se dnes bouřky vyskytnou nejčastěji.
⚡️Lokálně by se mohly vyskytnout problémy s ohledem na přívalové srážky, nárazy větru a menší kroupy, ale jelikož bude bouřek plošně málo, rozhodli jsme se dnes výstrahu nevydat. Nevylučujeme ale lokální problémy v horských a podhorských oblastech – měla by to být ale spíš výjimka.
⚡️Zítřejší den bude na druhou stranu výrazně zajímavější. Dobrá zpráva je, že srážky a následné ochlazení se konečně dostane i na Moravu a do Slezska a také to, že se bude jednat minimálně na několik dní o poslední bouřkovou situaci.🥲
⚡️V průběhu zítřka bude přecházet poměrně rychle k východu výrazná studená fronta. Nejmenší až téměř nulová šance na nebezpečné bouřkové jevy bude v Karlovarském kraji a částečně také v Plzeňském. Zde se vyskytnou bouřky jen výjimečně. Dále na východ se bude množství bouří a nebezpečnost jevů postupně zvyšovat.
⚡️První bouřky by se v Čechách měly objevit už někdy kolem oběda, a jelikož bude v atmosféře hodně energie, počítáme s relativně rychlým až explozivním vývojem. Hlavním rizikem budou zejména přívalové srážky💦 (bouřky nebudou příliš rychle postupovat a bude hodně vlhkosti) a kroupy kolem 2 cm. S ohledem na lokálně zesílený střih větru je pravděpodobný i výskyt supercel. V nich nejsou vyloučeny ani velké kroupy mezi 3 až 5 cm.🫧
⚡️Během odpoledne začnou bouřky vznikat i dále na východě a postupně se patrně začnou slévat ve větší celky, shluky, případně linie. Právě na východě bude také navíc zvýšené riziko nárazů větru💨, protože zde bude při zemi sušší vzduch. 

⚡️Bouřková činnost by měla hlavně na Moravě a ve Slezsku probíhat i ve večerních hodinách, později bude ale riziko nebezpečných jevů slábnout.

Podívejte se také: V pátek další nebezpečné bouřky, zřejmě i supercely  

Obrázek č.1 - simulace radarové odrazivosti zítra po obědě. Přesnou lokalizaci bouřek je nutno brát ovšem s rezervou!😇

Obrázek č.2 - časová posloupnost zítřejší výstrahy - pro nejvýchodnější části začne platit později.

 Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty