chmi.cz (ČHMÚ)
28.06.2022 13:12:00

Dnes večer a v noci na zítřek očekáváme na vlnící se studené frontě výskyt silných a velmi silných bouřek.

Dnes (28. 6. 2022) večer a v noci na zítřek očekáváme na vlnící se studené frontě výskyt silných a velmi silných bouřek.

Budou mít charakter multicel, supercelu čekáme spíše výjimečně. Proto i nebezpečí krup je menší než v předchozích dnech (jen ojediněle by mohly být větší než 2 cm). Větší je ale riziko vysokých nárazů větru (až 90 km/h), protože se bouřkový systém už na hranicích Rakouska a Čech patrně vyklene do bow echa. Krátkodobé úhrny kolem 50 mm způsobí, vzhledem k vysokému nasycení půdy po předchozích srážkách, vzestupy menších toků a lokální zátopy. S vysokou pravděpodobností budou překročeny 1. SPA, při velmi intenzivních bouřkách nelze vyloučit na menších tocích ani ojedinělé překročení 2. až 3. SPA.

 Jak to tedy bude asi probíhat? Velmi silné bouřky večer doputují z Rakouska do jižních Čech, odkud se budou šířit k severu až severovýchodu. Silné bouřky zasáhnou i západ a severozápad Čech a českomoravské pomezí. Dále na východ Moravy v tomto období bouřky, na něž by byla nutná výstraha, nečekáme.

 Během zítřejšího (29. 6. 2022) rána očekáváme bouřky v nejhorším případě silné. Jejich intenzita ale vzroste v poledních hodinách. Velmi silné bouřky zasáhnou zejména oblast od Jihočeského po Liberecký kraj.

 Bude se tvořit zřejmě více supercel než dnes. Kroupy můžou dosahovat velikosti kolem 4 cm, krátkodobé úhrny budou kolem 35 mm, nárazy větru kolem 70 km/h. Není vyloučeno ani to, že na některých místech může za 24 hod. napadnout opět i přes 100 mm srážek, ale přesná lokalizace není možná. Opět hrozí vzestupy menších toků. Numerické modely ovšem počítají na zítřek nejen s velkou labilitou a vlhkostí prostředí jako doposud, ale i s větším střihem a helicitou větru i v přízemních vrstvách atmosféry. Proto v silnějších bouřkách nelze vyloučit ani ojedinělý výskyt tornáda. Ve druhé polovině noci na čtvrtek (30. 6. 2022) by se měla situace uklidňovat.

 Vše samozřejmě budeme sledovat a podle potřeby upřesňovat.


Budeme rádi za Vaše příspěvky a pozorování z terénu, děkujeme🙂

Obrázek znázorňuje vlhkost a proudění ve spodních hladinách atmosféry, sbíhavost šipek naznačuje pozici čáry konvergence, a to dnes ve 23 hod. SELČ. Čím tmavší odstín modré, tím vyšší vlhkost.

 


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty