chmi.cz (ČHMÚ)
23.05.2022 13:24:00

Počasí: Jak to dnes a zítra vypadá s bouřkami?

Dnes večer a v noci na úterý čekáme bouřky jen ojediněle. O něco víc jich může být večer a v první polovině noci na krajním západě a jihozápadě Čech na hranicích s Německem. V Německu se totiž očekávají velmi silné bouřky, které budou postupovat směrem na východ.

V ČR ale podmínky pro nebezpečné bouřky nebudou ideální, a tak by bouřky měly při přechodu přes pohraniční hory slábnout. Přesto není na západě a jihozápadě Čech vyloučené, že se na čele slábnoucího bouřkového systému objeví nárazy větru kolem 65 km/h, případně lokálně i kroupy kolem 2 cm. Výstraha zatím nebyla vydaná s ohledem na očekávané rychlé slábnutí “německých” bouřek.

 

Zajímavá situace se rýsuje na zítřek. Odpoledne by se měly ve vlhkém labilním vzduchu na pomezí Čech a Moravy začít tvořit bouřky a intenzivnější přeháňky, které budou postupovat směrem na SV. Bouřky mohou opakovaně přecházet přes stejná místa až do večera. Proto jsou největším rizikem vysoké úhrny srážek. Večer a v noci na středu by pak od jihozápadu až jihu měla postupovat frontální vlna, na které čekáme vydatný déšť v podobné oblasti jako předtím odpolední bouřky. V kombinaci bouřek a deště může napršet kolem 40 mm, lokálně i víc.

Je možné, že v důsledku těchto intenzivních srážek budou stoupat i hladiny vodních toků v zasažených oblastech, proto se bude výstraha zítra pravděpodobně upřesňovat. Na obrázku jsou předpokládané srážkové úhrny za 24 hodin od úternícch 12 hodin UTC do středečních 12 hodin UTC. Čím více do červena, tím vyšší předpokládané úhrny.

Více: Konečně pořádná vláha? Počasí ovlivní frontální vlna Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty