Ivo Svoboda
(Kurzy.cz)
22.05.2022 17:54:48

Konečně pořádná vláha? Počasí ovlivní frontální vlna

 

Po pátečních bouřkách a víkendovém uklidnění počasí bude v novém týdnu zpočátku docela teplo, pak ale modely začínají koketovat s frontální vlnou kolem úterý a středy, která by mohla přinést vydatnější a plošnější srážky. Problémem u předpovědí frontálních vln je, že se mohou snadno posunout o pár stovek kilometrů na východ nebo na západ, a tím nás minout. Jak se bude předpověď v novém týdnu zpřesňovat, bude postupně jasné, jestli nás frontální vlna zasáhne a kudy její hlavní srážky půjdou. Pravděpodobnost dešťů průběžné stoupá. Teploty budou vlivem vlny v průběhu týdne mírně klesat.

Srážky jsou hlavním problémem letošního roku. Na většině míst jich není dostatek a v několika lokalitách Česka panuje extrémní sucho. Frontální vlna by mohla být ideální lék na tuhle situaci. Obvykle postupuje od jihozápadu a přinese plošné vydatné srážky. Ve východním sektoru frontální vlny naskočí i bouřky. Numerický model ALADIN nyní počítá s první slabou vlnou v noci na úterý a se silnější potom v noci na středu. Uvidíme, déšť je velmi potřeba. Zpočátku budou teploty v nížinách dosahovat až 26 °C, postupně v novém týdnu teplota klesne k 20 °C.


Předpověď počasí na nový týden

V pondělí bude zpočátku skoro jasno, polojasno, během dne svižně oblačno. Na západě večer až zataženo a místy přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 22 až 26 °C, na severovýchodě jen 21 °C.

úterý bude zataženo až oblačno, přeháňky nebo déšť, na jihovýchodě ojediněle i bouřky. Teploty 20 až 24 °C, na západě 17 °C.

Ve středu bude zataženo až oblačno, na většině území déšť nebo přeháňky. Na jihovýchodě ojediněle i bouřky. Teploty 16 až 21 °C, na jihovýchodě až 24 °C.

Od čtvrtka bude polojasno až oblačno, místy přeháňky. Srážek i oblačnosti částečně ubude. Teploty 17 až 22 °C, přechodně jen 15 °C. 

Počasí 25.5.2022

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty