Jiří Zendulka
(Kurzy.cz)
20.05.2022 18:10:23, aktualizováno 21.05.2022 09:27:20

Kam o víkendu? Na festival Highland Games, který podpořily Kurzy.cz

Víkendové počasí by dle poslední předpovědi mělo být ideální pro návštěvu Highland Games neboli Skotských horalských her. Každoroční kulturní a sportovní setkání, pocházející ze Skotské vysočiny, se již po několikáté uskuteční v Úvalech u Prahy. Návštěvníci si zde v sobotu i v neděli mohou vyslechnout řadu nejen dudáckých kapel, ale třeba se naučit i tradiční skotský tanec. A vedle „profesionálů“ si samozřejmě také zasoutěžit v disciplínách starých již zhruba tisíc let.

 

Letošní Highland Games jsou zároveň přeborem České republiky. Z téměř desítky tradičních soutěžních disciplín lze zmínit například hod do výšky přes laťku balíkem slámy, který se provádí za pomoci vidlí. Dále třeba hod skotským kladivem či zřejmě divácky nejatraktivnější hod kládou. Soutěžící v tomto případě uchopí oběma rukama za užší konec 5 až 6 metrů opracovanou kládu a opře si ji o rameno. Následně se s ní rozeběhne a ve vhodném okamžiku ji před označeným místem odhodí tak, aby užší konec klády opsal ve vzduchu kruh kolmý k zemi a dopadl směrem od soutěžícího. Počítá se nikoliv délka hodu, ale změří se vzdálenost okraje každého konce klády od rozhodčí čáry (kláda může dopadnou křížem přes rozhodčí čáru) a rozdíl mezi oběma naměřenými hodnotami se pak počítá jako trestné body – počítáno v cm.

Níže lze ve videu shlédnout ukázku některých disciplín na Highland Games na Novém Zélandu.

 

Hudební program nabídne v Úvalech celkem osm kapel. Ať už například dudácký band The Rebel Pipers či uskupení Happy to Meet, Coventina, Selfish Murphy, Five Leaf Clover či Vintage Wine, kteří si v minulosti zahráli po boku legendárních Uriah Heep.

V areálu letos půjde navštívit také zřízený skotský vojenský tábor, který představí vojenské reálie 17. - 20. století. Kompletní informace o programu, vstupném a místu konání lze získat na stránkách highlandgames.cz.

Takže již jen oprášit kilt z šatníku a vyrazit :-)

Hlavním pořadatelem víkendových Highland Games je občanské sdružení Jonatán, které sponzorsky podpořily Kurzy.cz. Náplní zmiňovaného sdružení je pořádání sportovních, společenských a kulturních akcí pro veřejnost.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty