Ivo Svoboda
(Kurzy.cz)
19.05.2022 18:15:25

Počasí: V pátek až 30 °C, pak ojediněle nebezpečné bouřky
 

V pátek vtrhne do Česka studená fronta. Před ní bude vrcholit příliv teplého až horkého vzduchu. Odpolední teploty ještě v nížinách stihnou vyletět až na 30 °C. Odpoledne a večer se začne projevovat zvlněná studená fronta a vznikne celkem špatně předvídatelná bouřková situace. Nad územím Česka je nadále nízká vlhkost vzduchu, proto bude i tato další studená fronta na mnoha místech suchá. Podle modelů se však zejména v centrální a severní části naší země může objevit bouřková činnost, ojediněle velmi silná.


Bouřky bude těžké předem lokalizovat 

Do Česka by z Německa mohlo rychle přiletět tzv. bow echo. Jedná se o prohnutý bouřkový systém, který na čele vytváří charakteristický oblouk. Nebezpečný je mimořádně silnými nárazy větru, případně menšími krupobitími. Větší systém tohoto typu, který urazí stovky kilometrů a napáchá zásadní škody vlivem silného větru, se potom jmenuje derecho. Pravděpodobnější je ale ta menší varianta. Nicméně modely samy přesně neví, jak se zvlněná studená fronta projeví. 

Je vydána výstraha ČHMÚ na ojediněle velmi silné bouřky pro kraje Karlovarský, Ústecký a Liberecký. Tam je riziko nejvyšší. Naopak na jihu možná na bouřky ani nedojde a fronta bude znovu suchá. Dorazí tam jen noční velmi silný vítr. V Česku se nadále rozvíjí sucho, mnohde už je v nejvyšší kategorii. Vzduch nad Českem je velmi suchý, letos hrozí všeobecně velké sucho, pokud nedojde brzy ke zlomu v charakteru počasí. Jednotlivé fronty nemají kde čerpat vlhkost pro vznik srážek.

 


O víkendu mírné ochlazení a vítr 

O víkendu se za frontou ochladí. Zatímco v pátek bude 25 až 30 °C, v sobotu to bude 20 až 24 °C (i když na jihovýchodě až 26 °C) a v neděli 19 až 23 °C. Hlavně v sobotu ještě počítejte se silným větrem. Po tomto ochlazení by se předběžně do střední Evropy vysoké teploty vrátit neměly, bude nejčastěji 19 až 25 °C. Na obloze bude proměnlivá oblačnost, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Opět bez plošných srážek.

Počasí 20.5.2022

Ivo Svoboda

Vystudoval fyzickou geografii na Masarykově univerzitě se zaměřením na hydrologii a meteorologii. Počasí bylo jeho koníčkem už od dětství. Daří se mu skloubit odborné znalosti s publikační praxí (počasí, sportovní zpravodajství, životní prostředí, cestovní ruch).

Svůj profesní život Ivo Svoboda věnuje online marketingu (vedoucí projektů, SEO, content apod.), takže do článků vkládá i další přidanou hodnotu v podobě klíčových slov, logické struktury a bezchybné češtiny. Miluje přírodu, turistiku, zvířata a přirozenou dávku inteligence.

A rád sleduje v terénu extrémní projevy počasí, před kterými by drtivá většina z nás radši utekla.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty