Research (Česká spořitelna)
19.01.2022 10:36:40

Kvalita ovzduší je klíčová - zvyšuje HDP, zlepšuje vzdělávání, ovlivňuje produktivitu


Hodně lidí vnímá téma životního prostředí přes klimatickou změnu = něco, co teprve způsobí problémy. A kdo ví, jaké problémy... Ale jde i o současnost. Snažíme si zachránit i vlastní zdraví a životy: 24% všech úmrtí a DALY už teď souvisí s životním prostředím. 99 % lidí na světě dýchá vzduch, který překračuje doporučené limity WHO a obsahuje vysoké množství znečišťujících látek. Znečištění ovzduší zabije ročně 7 milionů lidí na celém světě. V ČR téměř 6 000 lidí. Každý rok.


Znečištění ovzduší fosilními palivy má celosvětově na svědomí každý rok 4x více obětí než covid vloni. 20x více než současný počet obětí válek, vražd a terorismu dohromady. Denně zabije cca 20 tisíc lidí.


Nemoci a úmrtí v důsledku znečištění se nejčastěji vyskytují u velmi mladých a velmi starých lidí. Úmrtí vykazují vrchol mezi dětmi mladšími 5 let, ale většina úmrtí v důsledku znečištění se vyskytuje u dospělých starších 60 let.Kvalita vzduchu ovlivňuje ekonomiku. Např. mezi lety 2000 a 2015 pokleslo znečištění v EU o 20%. Studie OECD spočítala, že to zvýšilo HDP o 2,4%. Zlepšení kvality vzduchu vysvětluje 15% zvýšení HDP během tohoto období.

Kvalita vzduchu ovlivňuje naši kognitivní výkonnost. Např. výrazně zhoršuje kognitivní výkon šachistů: zvýšení koncentrace PM2,5 o 10 μg/m3 zvyšuje pravděpodobnost chybného tahu o 26%.

Kvalita vzduchu ovlivňuje vzdělávání. Má statisticky a ekonomicky významný vliv na výsledky v testech. Účinek je větší u mužů a projevuje se na úrovních podstatně nižších, než jsou současné normy EPA. Přitom vzdělání je cestou k vyšším příjmům.

Snižuje produktivitu, a to už při úrovních, které se běžně vyskytují ve velkých městech v rozvojovém i rozvinutém světě.

Kvalita vzduchu vedle fyzického zdraví ovlivňuje i zdraví psychické, pozornost, paměť, míru deprese, slovní zásobu, kriminalitu... V jeho případě nemusíme spekulovat o dopadech na společnost jako v případě klimatických změn, protože dopady nejsou hypotetické, ale už skutečné a značné.

David Navrátil

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.czPočasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty