OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
07.10.2021 17:51:21

Swiss Re Institute: Klimatické změny způsobí propad světového hospodářství

Renomovaný Swiss Re Institute (SRI) informoval o výstupech ze zátěžové analýzy, jejímž cílem bylo prozkoumat dopady klimatické změny na 48 zemí, které reprezentují 90 % světového hospodářství, přičemž se hodnotí i jejich celková klimatická odolnost.

A jaké jsou výsledky? Nejvíce budou zasaženy asijské ekonomiky s tím, že Čína je ohrožena ztrátou ve výši téměř 24 % HDP v případě „drsného“ scénáře. USA jako největší světová ekonomika by mohly ztratit okolo 10 % a Evropa téměř 11 %. Očekávaný dopad na globální hrubý domácí produkt (HDP) do roku 2050 při různých scénářích komparovaný se světem bez klimatické změny bude vypadat takto:

  • minus 18 %, jestliže nebudou realizovány žádné zmírňující akce (vzestup teploty o 3,2°C),
  • minus 14 %, pokud budou realizována některá zmírňující opatření (vzestup teploty o 2.6°C),
  • minus 11 %, jestliže budou realizována další zmírňující opatření (vzestup teploty o 2°C),
  • minus 4 %, jestliže budou naplněny cíle Pařížské dohody.

Podle SRI představuje klimatická změna největší dlouhodobé ohrožení pro světové hospodářství. Jestliže nebudou podniknuta žádná zmírňující opatření, tak globální teplota by mohla vzrůst o více než 3 % a světové hospodářství by se mohlo zmenšit v příštích 30 letech o 18 %. Ale dopad může být snížen, pokud budou podniknuty rozhodné akce, aby se splnily cíle Pařížské dohody. To bude vyžadovat mnohem více, než je přislíbeno dnes. V každém případě veřejný a soukromý sektor budou hrát kruciální roli při urychlování přechodu na nulovou čistou spotřebu energie.

Je možná vhodné ještě upřesnit, že SRI provedl zátěžový test, aby zjistil, jaké by mohly být při pokračujících účincích klimatické změny dopady na 48 vybraných zemí, a to při čtyřech scénářích, jež se liší potenciálním vzestupem teploty. SRI dále uvádí, že globální oteplování způsobuje tvrdší dopady přírodních katastrof ovlivněných počasím, což může časem vést k podstatným ztrátám v příjmech a produktivitě. Například zvyšující se hladina moří má za následek ztrátu půdy, jež by jinak mohla být produktivně využita. Tepelný stres může zase vést k neúrodě.  Rostoucí teplotou by mohly být nejvíce postiženy nově se rozvíjející země v oblastech kolem rovníku.  

Zdroj:
https://www.swissre.com/media/news-releases/nr-20210422-economics-of-climate-change-risks.html

oPojištění.cz - informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.czPočasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2021 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty