Hvezdarna.cz (Hvězdárna Brno)
10.07.2020 15:06:57

Jasná kometa NEOWISE

Na obloze se nám objevila relativně jasná kometa. Určitě nejjasnější za poslední desetiletí. Zatím je vidět jen za ranního svítání a nízko nad severovýchodním obzorem, od příštího týdne snad i na obloze večerní. Vlasatice má úřadní označení C/2020 F3 (NEOWISE), jelikož si ji jako první všiml stejnojmenný kosmický dalekohled. V pátek 3. července prolétla kolem Slunce (dostala se o něco blíže, než obíhá Merkur), výrazně se zjasnila a nyní ji můžete zkusit zahlédnout na vlastní oči.

Nečekejte ale vlasatici s chvostem přes půl oblohy. Zahlédnete mlhavou skvrnku s náznakem chvostu. Navíc se musíte dívat z místa s perfektně odkrytým severovýchodním obzorem, kde nevadí ani domy, stromy či kopce.

“Kometa je dobře viditelná i očima jako rozmazaná hvězda s nápadným protáhlým ohonem, který míří zhruba od obzoru směrem vzhůru. I když je poměrně jasná, je vhodnější kometu sledovat z míst, kde neruší pouliční osvětlení. Ještě lepší pohled nabídne divadelní kukátko nebo triedr. Pro viditelnost komety je však zásadní její výška nad obzorem,” uvádí Pavel Gabzdyl, autor úžasných fotografií komety NEOWISE nad Brnem.

Observatoř NEOWISE (což je zkratka anglického označení Near-Earth Object Wide-field Infrared Survey Explorer, tedy Infračervený, širokoúhlý hledač blízkozemních objektů) již několik roků pátrá po tělesech, které se mohu přiblížit k naší planetě. Je tedy součástí obranné, kosmické hlídky. Malá tělesa jsou přitom nenápadná ve viditelném světle, ale krásně září v infračerveném oboru elektromagnetického spektra.

Pokud jde o dráhu komety ve Sluneční soustavě, Slunce oblétne jednou za 6800 let, přičemž se vzdálí více než 100 miliard kilometrů (715x dál než se pohybuje Země kolem Slunce). Poprvé byla pozorována kosmickou observatoří 27. března a naděje na její zahlédnutí máte do konce července.

Tak co, zkusíte ji ulovit? A pokud ano, napíšete nám o tom na náš Facebook?Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává MET Norway norský meteorologický ústav a NRK.
Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2022 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty