Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
30.05.2020 13:47:17

Vyjde dnes 2. pokus? Sledujte živě start rakety Falcon 9

Po středečním zrušení startu, v návaznosti na nepříznivé počasí, dnes proběhne druhý pokus vyslat poprvé po devíti letech americké astronauty do vesmíru přímo z domovských Spojených států. Z vesmírného střediska na floridském mysu Canaveral by tak měla ve 21:22 hod. našeho času odstartovat raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon firmy SpaceX. Předpověď počasí zatím indikuje, že díky především silnému větru může být start opět odložen. Pokud tato situace nastane, v úvahu by pak přicházel další alternativní termín -  neděle ve 21 hod.

Odlet zmiňované rakety Falcon 9 se má uskutečnit ze stejného místa, z jakého startoval Saturn V k misi na Měsíc. Tedy ze startovací rampy 39A Kennedyho vesmírného střediska. Astronauti Bob Behnken a Doug Hurley se mají ke startovací rampě vydat „stylově“ elektromobilem Tesla. Dvě hodiny a patnáct minut před startem mají projít nástupním můstkem do lodi, jejíž poklop se uzavře jednu hodinu a 50 minut před zážehem motorů.

Dvě a půl minuty po startu je plánováno odpoutání prvního stupně rakety Falcon 9. K vidění by tak následně mělo být jeho již tradiční úchvatné přistání na autonomní plošině „Of Course I Still Love You“ v Atlantickém oceánu.

Připojení lodi Crew Dragon s astronauty k Mezinárodní kosmické stanici (ISS) je plánováno o několik hodin později, resp. na neděli v 16:29 hod. Dragon se k ISS připojí za pomoci svých manévrovacích motorů sám v automatickém režimu. Ostatně tak jak již dříve úspěšně opakovaně učinil při nákladních zásobovacích misích k ISS. Posádka Mezinárodní vesmírné stanice se tím rozroste na 5 členů, když zde zatím aktuálně pobývá Američan Christopher Cassidy a ruští kosmonauti Anatolij Ivanišin a Ivan Vagner.

Přímý přenos NASA již i z příprav startu či také z připojení ISS můžete sledovat níže

 

Prototyp Starship explodoval

Společnost SpaceX před dnešním možným „historickým okamžikem“ však zažila v pátek nepříjemnou situaci. Na texaském kosmodromu Boca Chica došlo při testu prototypu rakety Starship k její explozi. Tato připravovaná rovněž opakovaně použitelná raketa má být v budoucnu schopna vyslat lidskou posádku a 100 tun nákladu na Měsíc a následně v rámci vizí Elona Muska na Mars. K výbuchu došlo při testování motoru Raptor, když nejspíše vzplálo unikající okysličovadlo. Elon Musk před nedávnem uvedl, že by za dva až tři týdny mohlo poprvé dojít s raketou ke „krátkému skoku“ do výše 150 metrů. Zda včerejší nepříjemnost tyto předpoklady naruší, není zatím známo.

 

 

 

Historický okamžik 400 kilometrů nad Zemí – na palubu ISS poprvé dopravila posádku soukromá vesmírná loď Crew Dragon společnosti SpaceX. Sobotní úspěšný start ukončil devítiletou závislost Američanů na ruské dopravní lodi SojuzPočasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty