TNBiz (TN.cz)
29.03.2020 20:07:18

Výše nájmů kvůli zavřeným hranicím padá. I tak na ně lidé často nemají


Ceny nájmů po celé republice podle ekonomů během několika měsíců klesnou až o 20 procent. Lidé mnohdy během jediného měsíce ušetří i tisíce korun, jenže řada z nich kvůli uzavření podniků přišla o práci a tím o stálý příjem. Nájmy tak nemají z čeho platit. Za snižování cen teď ale může hlavně přerušení krátkodobých pronájmů Airbnb.

Omezený pohyb Čechů, zavřené hranice a tím pádem žádní turisté. Kvůli pandemii koronaviru a celostátní karanténě zmizeli nejen z ulic, ale i z pronájmů.

Ceny nemovitostí klesnou až o 15 procent. Byty z Airbnb se už objevují v realitních serverech.

"Nemovitosti, které byly určené na krátkodobé pronájmy, se v podstatě začínají objevovat na realitních serverech. Toto opět tlačí ceny těch nájmů dolů," vysvětlil ředitel realitní kanceláře Maxima Reality Vladimír Zuzák.

Podle realitních makléřů ceny nájemného klesnou až o 20 procent. Před rozšířením koronaviru třeba Pražané za nájem ve starším bytě o rozloze 70 metrů čtverečních průměrně zaplatili kolem 20 tisíc. Pandemie jim z rozpočtu může zachránit až čtyři tisíce. A podobně jsou na tom i v dalších krajích.

Jenže řada lidí kvůli mimořádným opatřením státu musela zavřít provozovny a hrozí, že nájemné na bydlení, ale i prostor k podnikání, nebudou mít z čeho zaplatit. "Já mám poslední našetřené čtyři tisíce, v březnu se platilo hodně složenek. Mám zažádáno o odložení čtvrtletního nájmu," popsala kadeřnici Andrea..

"Pronajímatelé by si měli sednout s nájemníky a dohodnut se, jak se upraví nájemní smlouvy po dobu tohoto nouzového stavu," doporučil ekonom Štěpán Křeček. Podle ekonomů se ve chvíli, kdy odezní pandemie a rozeběhne se ekonomika, ceny nájmů opět zvýší.

Majitelé činžovních domů po celé zemi chystají nájemníkům, kteří budou prokazatelně v nouzi, slevy. A podobně se prý chovají i velcí podnikatelé vůči těm menším. Třeba liberecký obchodní dům Delta už nájemcům odeslal zprávu o tom, že nájmy odkládá až na srpen. 


TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty