TNBiz (TN.cz)
23.02.2020 09:50:27

Počasí v neděli: Tlaková níže Julie. Meteorologové varují před velmi silným větrem. Hrozí také záplavy

Českou republiku v neděli zasáhne velmi silný vítr. Meteorologové varují, že místy může dosahovat až 110 kilometrů v hodině s nárazy až 30 m/s. Zároveň v důsledku dešťových a sněhových srážek hrozí vzestup vodních hladin.

Příčinou dnešního velmi silného větru a vzestupů hladin horských toků je tlaková níže Julie. Během odpoledne, večera a noci na pondělí bude přecházet přes Německo a Polsko dále nad Bělorusko a Ukrajinu a při svém postupu se bude prohlubovat. S níží je spojený frontální systém, který už nyní přináší na hory vydatnější déšť a vítr od západu zesiluje.

"Očekáváme silný západní, postupně severozápadní vítr s nárazy 20 až 30 m/s, který může dosahovat 70 až 110 kilometrů za hodinu," informoval na svém webu ČHMÚ.

Výstraha před velmi silným větrem platí od nedělních jednácti hodin pro Středočeský, Jihočeský, Plzeňský a Karlovarský kraj a hlavní město Prahu. Vítr by zde měl ustávat kolem půlnoci z neděle na pondělí.

Od nedělních patnácti hodin platí výstraha před velmi silným větrem pro Ústecký a Liberecký kraj, kde by nebezpečí mělo rovněž pominout kolem pondělní půlnoci. Zároveň tato výstraha platí pro Královehradecký, Pardubický, Jihomoravský, Olomoucký, Zlínský a Moravskoslezský kraj a kraj Vysočina. Vítr v těchto krajích bude slábnout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

Výstraha před silným větrem platí od nedělních patnácti hodin pro Jihomoravský a Zlínský kraj. Nebezpečí by mělo pominout v pondělí kolem čtvrté hodiny ráno.

ČHMÚ doporučuje zajistit okna a dveře a upevnit volně uložené předměty. Omezi pohyb venku i jízdy autem. Na horách doporučují omezit vycházení a nevydávat se na horské túry.

V platnosti je od nedělních šesti hodin odpoledne také výstraha před povodněmi. Ta se týká především Středočeského, Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Královehradeckého, Pardubického a Olomouckého kraje. Výstraha platí do úterní půlnoci.

Meteorologové doporučují sledovat vývoj situace, vyvarovat se koupání, plavání či pohybu v korytě toků.

 

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty