TNBiz (TN.cz)
13.02.2020 15:32:45, aktualizováno 14.02.2020 07:53:15

Větrné počasí nekončí: Bouře Victoria dorazí o víkendu. Může trhat rekordy, udeří pořádnou silou

V neděli na naše území dorazí bouře Victoria - podle Britů Dennis, která bude doprovázena silným větrem. V nárazech by mohla dosáhnout rychlosti až 110 km/h. Podle meteorologů může být horší než některé nejintenzivnější bouře v historii. A může přinést opravu nebezpečné počasí. Vliv na to bude mít tzv. bombogeneze.

Velká Británie se připravuje na bouři, která k ní dorazí v sobotu. O den později poputuje k nám. Zaměří se hlavně na severozápad Evropy a vystřídá bouři Sabinu, která napáchala obrovské škody a vyžádala si také lidské životy.

Aktualizace
Počasí o víkendu: Na sever Česka dorazí silný vítr.
Počasí: na skok přijde výrazné oteplení až na 13 °C 
Počasí o víkendu a příští týden: O víkendu se výrazně oteplí, zároveň se ale vrátí silný nárazový vítr.

Meteorologové předpokládají, že bude Victorie postupně nabírat na intenzitě, a to kvůli bombogenezi. Té se říká také cyklogeneze nebo meteorologická bomba. Jedná se o soubor procesů, které způsobují pokles tlaku vzduchu v centru cyklóny. Procesy vedou k jejímu prohlubování. 

"Vývoj cyklon je v těchto případech velmi rychlý, hlavně v první fázi jejich života. Na družicových snímcích bývá obvykle patrná oblačnost ve tvaru jakési oblačné hlavy na polární (severní) straně západovýchodně orientované frontální zóny, která se následně začne spirálovitě stáčet kolem středu tlakové níže," informoval portál In-Počasí

Prohlubující se cyklóny způsobují potenciálně nebezpečné počasí. Přinášejí velmi extrémně silný vítr, který může dosáhnout v nárazech rychlosti až 150 km/h. Doprovázet ho mohou také srážky. Pokud jsou sněhové, hrozí podle portálu blizard. 

Victorie by tak mohla překonat nejintenzivnější severoatlantické bouře v historii. Mezi ně patří například přírodní živel z roku 1993, který řádil u ostrovů Shetlandy. Tenkrát zničila ropný tanker, uvedl weather.com.

Podívejte se na průběh bombogeneze

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty