TNBiz (TN.cz)
09.12.2019 09:29:14

Na Novém Zélandu vybuchla sopka, nejméně jeden člověk zemřel


Nejméně jeden člověk zemřel při pondělním výbuchu sopky na Novém Zélandu. Záchranáři v pondělí ráno našeho času uvedli, že z oblasti zachránili 23 lidí, řada dalších se ovšem pohřešuje. Policisté proto varovali, že počet obětí může růst.

Jen několik okamžiků před samotnou erupcí se po okraji kráteru sopky procházeli turisté, uvedlo BBC. Sopka se nachází na White Islandu (Bílém ostrově) alias Whakaari, který leží u pobřeží Severního ostrova. Jde o jednu z nejaktivnějších sopek Nového Zélandu.

Navzdory tomu je ostrov cílem častých výletů turistů - ti si ho mohou projít buď po svých, nebo si ho prohlédnout ze vzduchu při vyhlídkových letech.

Michael Schade byl u sopky jen půl hodiny před erupcí a její výbuch natočil. Na záběrech je vidět sloup hustého dýmu a popela stoupající z hory.

 

"Akorát jsme se nalodili, pak tím směrem někdo začal ukazovat a všimli jsme si toho taky. Loď se rozjela pryč, ještě jsme popadli nějaké lidi, kteří čekali na molu," popsal Schade.

Novozélandská premiérka Jacinda Ardernová uvedla, že na ostrově byl v době erupce neupřesněný počet zahraničních i "domácích" výletníků.

Záchranné práce komplikuje padající popel. Sopka vybuchla těsně po 14. hodině místního času (dvě hodiny po nedělní půlnoci našeho času).  Sopka na White Islandu naposledy vybuchla před třemi lety, tehdy se ale nikomu nic nestalo.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty