TNBiz (TN.cz)
11.11.2019 06:13:51

V pondělí náš čeká přechod Merkuru před Sluncem. Další takový úkaz bude až v roce 2032.

V pondělí nepřijede jen Martin na bílém koni, ale čeká nás také takzvaný přechod Merkuru před Sluncem. Tedy nebeská podívaná, která se opakuje jen přibližně třináctkrát za století a příště nás čeká až na konci roku 2032.

Jev je poměrně vzácný proto, že nastává jen za specifických podmínek. "Teoreticky by k němu mělo docházet při každém oběhu Merkuru okolo naší mateřské hvězdy (tedy dvakrát až třikrát do roka), ale kvůli sklonu jeho dráhy vůči rovině dráhy Země musíme čekat na moment, kdy se Merkur ocitne nejen v tzv. dolní konjunkci se Sluncem (tedy postaví se přibližně mezi nás a Slunce), ale zároveň na své dráze prochází i velice blízko spojnice mezi Zemí a Sluncem," vysvětluje na stránkách České astronomické společnosti Petr Horálek.

V Česku bude Merkur, zakrývající malou část Slunce, vidět přibližně od půl druhé odpoledne až do západu Slunce o přibližně tři hodiny později, kdy bude podívaná zároveň vrcholit. Bohužel Merkur před Sluncem nebude viditelný pouhým okem.

Pokud si tedy chcete putující planetu prohlédnout, budete k tomu potřebovat dalekohled. A navíc s filtrem, který vás ochrání před poškozením zraku, které jinak při pohledu přímo do Slunce hrozí. 

"Nejjistější cestou, jak o úkaz nepřijít a přitom se vyhnout poškození zraku, je navštívit nejbližší hvězdárnu. Pracovníci hvězdáren vám umožní nejen bezpečné a kvalitní pozorování úkazu velkými přístroji, ale rovněž poskytnou další související informace. Po celém území bude pozorování úkazu probíhat pro širokou veřejnost od počátku úkazu, tedy po 13:30, až do západu Slunce po 16. hodině. Některé hvězdárny budou mít otevřeno i pak na pozorování noční oblohy," slibuje Horálek.

Seznam hvězdáren, v nichž si můžete Merkur prohlédnout, najdete TADY.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty