TNBiz (TNBiz)
12.08.2019 15:45:02

Vyvrcholení Perseid je tu. V maximu lze vidět i 100 prolétajících meteorů za hodinu


Oblohu stále častěji ozařují Perseidy, jejich maximum připadá na noc z pondělí na úterý. Letošní pozorování ale narušuje Měsíc a také velké množství oblačnosti. I tak nemusí fanoušci pozorování noční oblohy zoufat, meteory bude možné vidět ještě dlouho po maximu.

Meteorický roj Perseidy je každoročně velmi vyhledávaná podívaná na noční obloze. Zpravidla se objevují zhruba od 17. července, maximum pak připadá na noc kolem 12. srpna.

"Letošní maximum připadá na 13. srpen v 10 hodin středoevropského letního času (SELČ). Takže noc s největším počtem meteorů bude ta dnešní z 12. na 13. srpna," informuje Astronomický ústav Akademie Věd ČR.

Během maxima lze na noční obloze vidět až 100 meteorů za hodinu. Problémem letošního maxima je ale velmi jasný Měsíc, reálně tak pozorovatel uvidí mnohem méně průletů.

Meteorický roj je pozorovatelný z celé České republiky, kvůli jasnosti meteorů je vhodné pro pozorování zvolit nějaké místo mimo osvětlená města. Světelný smog totiž také výrazně zkomplikuje pozorování zejména slabších meteorů.

V případě Perseid se jedná o částečky z komety Swift - Tuttle, které se srážejí se zemí a velkou rychlost 59 kilometrů za sekundu vstupují do atmosféry.

Pozorování kromě Měsíce ruší také velké množství oblačnosti, fanoušci sledování noční oblohy nemusí zoufat, Perseidy lze vidět až do 24. srpna.
 Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů