TNBiz (TNBiz)
22.07.2019 10:42:49

Počasí: Shelf cloud u Prahy, krupobití u Mníšku.

Nedělní počasí v okolí Prahy potěšilo lovce bouřek. Nad hlavním městem se totiž objevil tzv. Shelf cloud, tady zvláštní oblak postupující na čele bouře, který zviditelňuje rozhraní mezi studeným vzduchem vytékajícím z bouře a teplým vzduchem do bouře vtékajícím. Nedaleko Mníšku pod Brdy se zase objevila bouře se zajímavou strukturou.

Počasí v tomto týdnu: V Česku opět udeří tropy, o víkendu by mohlo být až 35 stupňů. 

"Lovec bouřek Robin Duzspara zachytil nejprve mohutný shelf cloud nad Prahou, jež byl doprovázen silným nárazem větru a přívalovými srážkami, dále pak bouřku se zajímavou strukturou, která se nacházela v tu dobu nedaleko Mníšku pod Brdy a doprovázely ji i kroupy do průměru 2 cm," informovali zástupci Lovců bouřek, tedy spolku věnujícímu se průzkumu meteorologických jevů nad Českem.

Podle slovníku České meteorologické společnosti shelf cloud zpravidla najdeme na čele postupující konvektivní bouře.

"Zviditelňuje rozhraní mezi studeným vzduchem vytékajícím z bouře a teplým vzduchem vtékajícím do bouře, podél něhož vytváří zpravidla zahnutý pás oblačnosti, často s klínovitým vzhledem na přední straně. Spodní základna shelf cloudu bývá značně turbulentní, zatímco svrchní část mívá zpravidla hladký, až laminární povrch," píší meteorologové.

@[$fb#lovcibourek/posts/2338202296249412]

Přechod tohoto mraku zpravidla přináší prudké zhoršení počasí, nástup srážek a zesílení větru. Pro jev meteorologové nemají český ekvivalent, a proto používají označení v angličtině. Mrak fotografovali i další pozorovatelé. Jeden z nich například zachytil shelf cloud z terasy pražského letiště.

Česko teď čeká tropický týden s teplotami až 35 °C, Lovci bouřek předpokládají, že koncem týdne dorazí další silné bouřky.
Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů