TNBiz (TN.cz)
14.04.2019 21:18:37

Zahrádkáři nemají čím zalévat. Sucho pokračuje, sníh nepomůže

České podzemní vody na tom po loňském extrémní suchu nejsou vůbec dobře. A nadějně to nevypadá ani v následujícím období. Pršet má minimálně a stav sucha nezachrání ani sníh odtékající z hor. Vlastníkům domů ale může v boji se suchem pomoci třeba program Dešťovka.

"Na to, aby sucho nebylo, musí spadnout více srážek. I když by byly srážky třeba o něco málo víc než v loňském roce, tak ta počáteční pozice je velmi špatná a nemusely by stačit na to, aby u nás sucho nebylo," okomentoval počáteční stav sucha pro letošní rok Jan Daňhelka, ředitel Úseku hydrologie Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Podle něj nepomůže ani odtávající sníh z hor, kterého v zimě oproti jiným letům bylo poměrně požehnaně. "To, že na horách taje sníh, tak to může pomoci přímo v té lokalitě. Do nížin to přinese vodu jen řekou, ale pomůže to vyloženě jen vodě té řeky (tedy ne podzemní vodě pozn. red.)," uvedl Daňhelka s tím, že už dlouho nebyly ani žádné významné jarní povodně, což je pro toto období roku poměrně neobvyklé.

Podle něj je velice těžké dělat výhled srážek na delší období roku, minimálně v nadcházejícím týdnu až 14 dní ale pršet moc nebude. "Nejsou tam srážky, které by mohly sucho vymazat, vynulovat. Ty srážky by musely být trvalejší. Nedokáže to zatím doplnit ten deficit," řekl hydrolog a dodal: "Ten start není vůbec dobrý. Může se klidně stát, že celé léto proprší. Ale pravděpodobnost je relativně menší než v běžném roce." 

Na problém se suchem zaměřuje i Ministerstvo životního prostředí (MŽP). To teď schválilo peníze na dodávky pitné vody do obcí skrze Národní program Životního prostředí. "Program je koncipován tak, že peníze jdou opravdu do těch oblastí, kde je to nejvíce potřeba, tedy například na boj se suchem. Těší mě, že obce mají o program zájem," řekl ministr životního prostředí Richard Brabec

"Stále je možné připravovat projekty a podávat žádosti do otevřených výzev například na zdroje pitné vody, či domovní čistírny odpadních vod. Domácnosti se mohou hlásit o Dešťovku," uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman.

Dotace Dešťovka pomůže domácnostem se zachycením dešťové vody, kterou pak mohou použít pro zálivku zahrady nebo jako užitkovou vodu třeba pro splachování WC. Žádost o dotaci si můžete podat elektronicky nebo osobně na kterémkoliv krajském pracovišti Státního fondu životního prostředí ČR.

 

Se suchem se bojovat nedá. Musíme se mu přizpůsobit. Tak reagují na dlouhodobě nepříznivé podmínky někteří zemědělci na jižní Moravě. Sucho ohrožuje například ječmen. Vědci se teď snaží vyšlechtit jeho odolnější odrůdy.

 

Únor:Na horách jsou sice metry sněhu, ale české krajině to nepomáhá. Sucho bohužel trvá dál.

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2020 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů     Kontakty