Ivo Svoboda (Meteobox)
18.03.2019 18:30:40

Do středy chladné počasí, potom oteplení

 

Přetlačovaná mezi zbytky zimy a jarem a pokračuje. Jednodenní parádní teplé počasí v neděli zase rychle ukončilo studené proudění. Vydrží do středy, pak začnou teploty stoupat. Podle modelů není ani tento studenější vpád poslední a musíme počítat s dalšími. Přece jenom je teprve druhá polovina března. Přestože se na našich horách objevilo docela dost sněhu v průběhu zimy, zásoby vody nestačí. A to zejména v nížinách, kde sníh znovu prakticky nebyl. Pokud nepřijde v počasí nějaká vlhká změna, čeká nás znovu katastrofické sucho na mnoha místech země. Pokud se vám zdálo, že protivný vítr snad nikdy neskončí, nyní celkem stabilně zeslábne a bude mírný.

V úterý bude polojasno, během dne až oblačno. Zejména na severu ojediněle přeháňky. Sněhové budou již od 500 m n. m. Teploty 5 až 9°C. Ve středu bude jasno až polojasno. Na severu a severovýchodě až oblačno. Teploty 6 až 10°C. Ve čtvrtek bude polojasno, opět na severu přechodně až oblačno. Teploty 10 až 14°C. Vzhledem k malé oblačnosti čekejte velmi nízká ranní minima, nejčastěji mezi +1 a -5°C. Od pátku přes víkend by mohlo být nejčastěji kolem 11 až 15°C. Problémem je možnost vpádu velmi studeného a suchého proudění od severovýchodu. Na upřesnění musíme počkat.

Český hydrometeorologický ústav zveřejnil zprávu o suchu v roce 2018 a o možném doplnění spodních vod v zimě 2018-2019. Závěry nejsou dobré. Nedostatek vody byl už tak výrazný, že ani slušné množství sněhu na našich horách situaci nepomůže. K pohybu hladiny podzemní vody také dochází se setrvačností. Jedna nebo dvě sněhově bohatší zimy nepomohou. Důležitý je sněhově bohatý celek alespoň tří až pěti let. V končící zimě bylo maximum vody ve sněhu na našem území kolem 3,5 mld. m3 vody. Loni to bylo 1,7 mld. m3 vody. V rekordní zimě 2005-2006 šlo o 7,8 mld. m3 vody.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů