TNBiz (TNBiz)
12.03.2019 06:47:16

Dědictví z Černobylu: Radioaktivní houby, lesní plody a divoká zvířata

Více než třicet let uplynulo od dosud největší havárie v historii jaderné energetiky. Radioaktivní mrak se po výbuchu černobylské elektrárny v roce 1986 dostal až nad střední a východní Evropu, Skandinávii a část Asie. Radiační situace v Česku proto průběžně měří Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Když po výbuchu jaderné elektrárny Černobyl v tehdejším Sovětském svazu začal nad Evropu putovat radioaktivní mrak, představitelé Československa mlčeli. Podle nich na našem území radiace nebyla. V následujících letech se však ukázalo, že opak je pravdou.

 

"Při havárii došlo k úniku velkého množství umělých radionuklidů do atmosféry. Několik dnů po havárii již bylo možné detekovat zvýšení aktivity, způsobené touto havárií, na rozsáhlém území Evropy, tedy i Československa," potvrzuje Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

 

Úřad proto začal monitorovat aktivity radionuklidů v půdě, zemědělských produktech a potravinách. V některých monitorovaných položkách je stále ještě měřitelné nezanedbatelné množství Cs-137 z počernobylského spadu. Jedná se především o maso zvěřiny, houby a lesní plody.

Cs-137, tedy cesium 137, se do ovzduší uvolnilo při výbuchu jaderné elektrárny. Do Česka se dostalo právě pomocí radioaktivního mraku.

V roce 2018 úřad kontroloval 157 vzorků masa divočáků. U devětačtyřiceti vzorků byla hodnota vyšší než 600 becquerelů (Bq) radioaktivního cesia 137 na kilogram.

U 35 z nich byla dokonce vyšší než 1250 Bq/kg. Nejvyšší hodnotu naměřili v okolí obce Horní Stropnice, konkrétně 11 987 Bq/kg. Maso divočáka s hodnotami nad 1250 Bq/kg by se přitom vůbec nemělo dostat do obchodní sítě.

Podle veterinářů všichni divočáci, kteří překročí limit 600 Bq/kg musí být vyloučeni z potravního řetězce. Následně jsou předáni do kafilérie.

Podobně zvýšené hodnoty byly naměřeny i u borůvek a hub. Jejich hodnoty jsou však nízké a jejich konzumentům tak nic nehrozí. Více ohroženi tak mohou být třeba myslivci, kteří například masa z divočáka konzumují ročně větší množství.

 

Dlouhodobě je sledován obsah 137Cs u skupiny 12 osob ze severní Moravy, které ve zvýšené míře konzumují zvěřinu, lesní plody a houby. U této skupiny je trvale monitorována několikanásobně vyšší úroveň aktivity 137Cs než v těle osob z ostatních oblastí ČR. Tato skutečnost je způsobena rozdíly ve spadu deponovaném na území ČR v důsledku černobylské havárie. I v tomto případě se však jedná o velmi nízké aktivity.

 Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů