TNBiz (TNBiz)
09.02.2019 18:27:31

Počasí u nás i ve světě: Poslední roky byly nejteplejší

Nepříjemné zjištění přinesla analýza dvou amerických úřadů. Posledních pět let bylo totiž nejteplejších v historii naší planety. Na společné tiskové konferenci to ve středu oznámil americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) a agentura NASA. Informoval o tom portál cnn.com.

Podle vládní agentury NOAA a Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku (NASA) byl minulý rok čtvrtým nejteplejším od roku 1880. Ještě tepleji však bylo v letech předchozích. "Posledních pět let bylo rekordně nejteplejších v historii," uvedli klimatologové na tiskové konferenci.

Odborníci z Goddardova institutu pro kosmický výzkum při NASA potvrzují, že průměrná celosvětová teplota stoupla v loňském roce téměř o jeden stupeň Celsia. "Rok 2018 je opět extrémně teplým rokem v rámci dlouhodobého trendu globálního oteplování,“ potvrdil podle CNN ředitel institutu Gavin Schmidt.

Podle Schmidta má na oteplování vliv lidská činnost. "Toto oteplování je z velké části zaviněno produkcí oxidu uhličitého a dalších skleníkových plynů do atmosféry," dodal.

Podívejte se, jak rostla průměrná teplota naší planety:

 

Klimatologové však upozorňují, že teploty nerostou na celé planetě stejně. Viditelné je hlavně v arktické oblasti, kde loni pokračovalo tání mořského ledu. To výrazně přispívá k růstu hladiny moře.

Nejde však jen o teploty a tání ledovců. Změny počasí vyvolávají také častější výskyt extrémních meteorologických jevů. "Dopady dlouhodobého globálního oteplování už pociťujeme. Při záplavách, během vlny veder i při intenzivních srážkách a změnách ekosystémů," dodává Schmidt.

Kvůli změnám počasí došlo jen ve Spojených státech ke čtrnácti katastrofám. Ty v roce 2018 napáchaly škody za jednu miliardu dolarů.

Analýza NASA pracuje s údaji z 6300 pozemních meteorologických stanic. Vychází rovněž z měření teploty hladiny moří pomocí lodí a bójí nebo měření na výzkumných stanicích na Antarktidě. Agentura NOAA získává data odlišným způsobem. Na svých závěrech se však obě organizace shodují.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů