TNBiz (TNBiz)
25.07.2018 12:42:18

Ohnivé peklo v Řecku

Řecko se vzpamatovává z nejhorších požárů za posledních 10 let. Ty si vyžádaly nejméně 79 mrtvých a více než 150 zraněných. Záchranáři stále prohledávají ohořelé budovy a auta. Počty obětí tak možná ještě porostou.

Řecká přímořská letoviska, jindy plná turistů, připomínají města duchů. Hasiči ve městech Rafina a Mati, kde agresivní lesní požáry napáchaly největší škody, odklízí ohořelá auta a prohledávají spáleniště, která byla ještě minulý týden rodinnými domy. Pátrají, jestli uvnitř nenajdou další mrtvé.

 

Lidé, kteří ohnivé peklo přežili, novinářům líčí dramatické chvíle, kterými si při útěku před plameny prošli. Při popisování prožitých hrůz jedna ze zachráněných žen dokonce zkolabovala.

"Šli jsme do moře. Plameny jsme měli všude - nad hlavou, kolem celého těla. Po pěti hodinách nás spolu s dalšími lidmi zachránila rybářská loď," popsala svědkyně Nadia Papadopoulová.

Nebýt rybářů, kteří uprchlíkům ukrývajícím se před rychle se šířícími požáry v moři, přispěchali na pomoc, mohly být následky přírodní katastrofy mnohem tragičtější.

Řecké úřady už zřídily webové stránky, na kterých obyvatelé zasažených oblastí mohou zjistit, jestli mezi oběťmi není i někdo z jejich blízkých. Vláda v čele s premiérem vyhlásila třídenní státní smutek.

"Na památku těch, kteří přišli o život, vyhlašujeme třídenní státní smutek. Nesmíme ale dovolit, aby nás žal přemohl, protože tyto hodiny jsou hodinami boje, jednoty, odvahy a hlavně - solidarity," uvedl řecký premiér Alexis Tsipras.

Plameny se na většině míst daří hasičům držet pod kontrolou. Za vznikem požárů podle všeho stojí sucho, silný vítr a vysoké teploty. Úřady ale nevylučují ani úmyslné zavinění.

 

Celková situace po požárech.


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů