Jiří Zendulka (Kurzy.cz)
20.07.2018 18:14:21

Na noční obloze opět k pozorování ISS

Mezinárodní vesmírná stanice ISS (International Space Station) rychlostí 7 700 m/s ve výšce necelých 400 kilometrů obkrouží za každou zhruba hodinu a půl jedenkrát naši planetu. Vzhledem k trajektorii se relativně pravidelně pohybuje rovněž nad naším územím, a pokud je slunce zapadlé, nepřekáží mraky, můžeme ji tak snadno pouhým okem spatřit.

V těchto dnech jak ve velmi brzkých ranních hodinách, tak v přívětivějších časech zhruba mezi 22 hodinou a půlnocí. Viditelnost některých přeletů trvá až 6 minut.

Například dnešek (20.7.) nabídne rovnou dva viditelné večerní přelety. První od 22:11 hod., kdy ISS přiletí z JJZ a bude směrovat na východ. Poměrně však nízko nad obzorem, když nejvýše bude v 25 stupních. Druhý přelet, od 23:47 hod., nabídne přelet prakticky nad hlavou. Vyhlížet ISS půjde na ZJZ , když bude mířit na VSV.

Princip pozorování


Zdroj: NASA

Jak rozpoznat ISS

Kolos s názvem ISS, jehož celkovou velikost můžeme přirovnat k fotbalovému hřišti, lze na noční obloze spatřit jako pohybující se „hvězdu“. ISS bychom si například neměli splést s vysoce letícím letadlem, jelikož jejich poziční světla blikají. ISS naopak „svítí“ a to především díky odrazu slunečních paprsků od jejich solárních panelů. Na orbitu se pohybuje již nesčetné množství různých družic. Řadu z nich lze často spatřit pouhým okem, nejviditelnější svou jasností však zůstává zmiňovaná ISS. Jasnější je na noční obloze pouze Měsíc, Venuše a občas Jupiter. ISS má za příznivých podmínek právě podobnou tzv. magnitudu jako Jupiter v období jeho největší jasnosti.

Termíny pozorování ISS v období 20.-26.7.


Ve výše uvedené tabulce jsou podrobnosti o přeletech ISS vypočteny agenturou NASA pro pozorovací místo Praha. Hlavní město nicméně není vzhledem k osvětlení ideálním místem pro pozorování. Zvolte tak pro lepší zážitek nejlépe místo s omezeným „světelným smogem“. Na daném místě je pak nutné vzít v potaz určitou odchylku vůči „vypočtené pozorovací Praze“ a podle toho při hledání poupravit směr či stupně. Nalézt ISS na obloze nicméně není v daný čas žádná velká složitost…


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2019 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů