Mediafax (Mediafax)
13.10.2017 11:37:55

Strach z Ophelie roste. Hurikán přijde přesně 30 let po Velké bouři

Hurikán Ophelia nabral velmi netradiční směr k Britským ostrovům, ke kterým by měl dorazit v pondělí večer. Nad střední Evropou se vytvoří anticýklona, díky které bude v následujících dnech nad celou Evropou stabilní počasí s nadprůměrnými teplotami, potom přijde rapidní změna. Stejná přišla přesně před 30 lety.

Užijte si víkendové grilování, potom přijde hurikán, varují britská média své občany. Nad velkou částí Evropy se v několika následujících dnech vytvoří tlaková výše, díky které bude panovat stabilní počasí, teploty by mohly vystoupat až o 8 stupňů nad průměr pro dané období.

V pondělí ale přijde změna, nejhůře to odnese západní pobřeží Anglie, kde se očekává nárazový vítr o rychlosti až 112 kilometrů v hodině, varuje anglická meteorologická služba.

Ophelia udeří na Británii v pondělí, kdy si lidé připomínají 30 let od Velké bouře, což byla také cyklóna z tropické oblasti, která 15. a 16. října přešla přímo přes ostrovy, velké škody byly hlavně ve Francii, škody hlásilo i Španělsko, Belgie a Norsko.

Při velké bouři zemřelo 22 lidí, tisíce lidí skončily bez proudu. Nejsilnější poryv byl zaznamenán v Quimperu, kde vítr dosáhl rychlosti 220 kilometrů v hodině.

 


Anticyklóna před hurikánem Ophelia


Satelitní snímek hurikánu Ophelia

Až do poslední chvíle se věřilo, že se hurikán tak daleko nedostane, i když to úplně původní předpovědi předpokládali. Současný model předpokládá, že Ophelia projde těsně podél západního pobřeží Britských ostrovů.

Hurikán je v současné chvíli stále v Atlantiku a rychlostí přibližně 11 kilometrů v hodině. Maximální rychlost větru v hurikánu je ale mnohem vyšší a pohybuje se rychlostí téměř 170 kilometrů v hodině, v nárazech je pak mnohem silnější. 


Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2018 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů