Mediafax (Mediafax)
12.08.2017 22:15:06

Nejprve se zatáhla obloha, pak Chorvatsko zasáhla vodní smršť!

Chorvatsko, podobně jako další země Evropy, v poslední dnech odolávalo silným bouřím. Na několika místech bylo možné zpozorovat i velmi unikátní přírodní jevy - jako třeba bouře derecha, nebo vodní smršť.

Bouře mohou napáchat velké škody, také je ale někdy doprovázejí zvláštní jevy, které člověku opravdu dokážou vyrazit dech. Lidé na Kroměřížsku pocítili sílu kulového blesku (jak se projevuje, se dočtete zde), na Náchodsku sledovali řádění větrné smršti, která za sebou nechala desítky poškozených domů. Podle meteorologů se dokonce nejspíš opět objevil unikátní jev, o kterém se dříve myslelo, že je jen v USA - bouře derecho. Jak se projevila tato bouře v Polsku můžete vidět na následujících videích:

O bouřích v ČR čtěte více: Náchodskem se prohnala větrná smršť, poškodila desítky domů! a Českem se prohnaly silné bouřky.

I přes to všechno se ale zřejmě ta nejpůsobivější podívaná, která poukazuje na ničivou sílu přírody, neodehrála v Česku, nýbrž v Chorvatsku. 

Oblíbenou dovolenkovou destinaci během dvou dnů zasáhly silné bouře doprovázené mohutnými blesky a speciálními shelf cloudy (nízké horizontální mraky), ale také vodní smršť, tedy jakési tornádo nad vodou.

Unikátní podívaná vzniká obvykle kondenzací vodní páry. Úroveň vody na místě, kde se jí dotýká, dokáže zvednout až o metr! Vodní smrště bývají obvykle slabší než pozemní tornáda, není to však pravidlem. V Chorvatsku žádné škody naštěstí nenapáchala, způsobila ale hotovou senzaci.

 Vodní smršť u ostrova Korčula (Chorvatsko):

Poloostrov Pelješac (Chorvatsko):

Shelf cloud nad městem Umag (Chorvatsko):

Shelf cloud u Novigradu:

Blesky u města Crikvenica:

Shelf cloud ve městě Poreč:
Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2018 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů