Ivo Svoboda (Meteobox)
04.08.2017 19:48:32

Velké téma ve Středomoří, teploty vzduchu i moře jsou extrémní

 

S vysokými teplotami jsme na tom ve střední Evropě ještě dobře. V pátek navíc začalo úřadovat frontální rozhraní a přichází částečné ochlazení. Zajímavá a nelichotivá situace se vyvíjí ve Středomoří, kde dosahují teploty vzduchu i moře rekordních hodnot na začátek srpna. U nás se o tom tolik nemluví, ale neobvykle vysoká teplota moří může přinést spoustu neblahých následků pro ekosystémy a různými formami ovlivňuje i počasí a činnost člověka. Pamatujete na lednovou lavinu v Itálii, která pohřbila hotel plný hostů? Pro někoho asi zcela nečekaně hledejme příčinu v horkém Jadranu. Jak to proboha může souviset? Dozvíte se v dnešním článku.

Nejprve k situaci. Ve Středomoří, Španělskem počínaje, Itálií pokračuje a celým centrálním i pobřežním Balkánem i Tureckem konče byly v posledním období zaznamenány rekordní teploty vzduchu až 45°C. Je to asi o 3 až 4°C více, než by nejvyšší teploty v této oblasti měly být. A moře je na tom podobně. Zatímco běžné nejvyšší teploty moří v daném období by měly dosahovat maximálně 27°C, aktuálně je na mnoha místech, a to včetně severního Jadranu (u kterého se turisté ještě před dvaceti lety báli, jestli bude dostatečně prohřátý pro letní dovolenou), teplota vody 29 až 30°C! Že je to na koupání s dětmi super? Celkem ano, ale pro přírodní prostředí už moc ne.

Vysoké teploty moří mohou významně ovlivnit ekosystémy pod hladinou. Mnoho druhů mořských živočichů a ryb dané teploty nesnese a bude hrozit jejich zánik. A zpátky k italské lavině. Abnormálně vyhřátý Jadran bude směrem do zimy a během ní zcela logicky teplejší. Jakýkoliv zimní vpád mrazů nad moře způsobí silné vypařování vlhkosti, která následně přináší na okolní pevninu extrémní sněhové srážky od středních poloh. A to se stalo v lednu. V pohoří Apenin napadlo několik metrů sněhu z důvodu přehřátého Jadranu, a následná lavina pohřbila hotel Rigopiano, který v dané oblasti stál desítky let. Podobná situace se začíná objevovat i v Turecku, kde silně sněží od vyhřátého Černého moře na severu země. Vzestup globálních teplot je docela vážný.Počasí hledání předpověď počasí pro všechna města světa.
Druhou možností je hledání přes seznam kontinentů a států.

Zdroj dat o počasí

Předpověď počasí pro dodává yr.no norský meteorologický ústav a NRK.

Vaše oblíbená města

 
Mobilní verze stránky

Copyright © 2000 - 2018 AliaWeb, spol. s r.o.

Zdroj dat yr.no    © Vlajky
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů