Meteorologické radary, radarové snímky

Co je meteorologický radar

Meteorologický radar je zařízení, které detekuje významnou srážkovou oblačnost. Slouží pro okamžitý odhad srážek přibližně do 200 km od radaru, u bouřek je tomu až do 260 km od radaru. Jedná se o nejlepší možný zdroj informací o okamžitých srážkách, nebezpečných bouřkách a dalších jevech v atmosféře založených na srážkách.

Jak meteoradar funguje

Meteorologický radar vysílá elektromagnetické záření o vlnové délce mezi 2 a 10 cm s vysokým výkonem. Když tyto vlny narazí na cíl, část se jich pohltí a rozptýlí, část se odráží zpět k radarové anténě. Přijaté záření je následně zesíleno a zpracováno.
Díky analýze tohoto záření lze určit rozměry oblaku, jeho charakteristiku, množství vodních kapek a rychlost pohybu oblačnosti. V důsledku toho, že radarová odrazivost závisí na velikosti vodních kapek, je možné odhadnout intenzitu a množství srážek. Tyto odhady se pak porovnávají s měřeními ze srážkoměrů na zemi, což je vhodná kombinace údajů pro varování před záplavami. Čím vyšší radarové odrazy, tím silnější srážky. Používá se decibel radarové odrazivosti (dBZ).

Radarové snímky – co označují barvy

V praxi je radarová odrazivost převedena na barevnou škálu od fialové-modré přes zelenou, žlutou, oranžovou, červenou, a nakonec bílou.

  • Fialová a modrá barva – velmi slabé srážky nebo mrholení. Nemusí se také vyskytovat žádné srážky (srážky nedopadají až na zem).
  • Zelená barva – běžný déšť, obvykle slabý. V zimě však zelené odrazy znamenají už docela vydatné sněžení. I zde se výjimečně nemusí vyskytovat žádné srážky (nedopadají na zem).
  • Žlutá barva – vydatnější déšť, často trvalý. Jsou to také okraje bouřek. V zimě žlutá barva znamená velmi silné sněžení.
  • Oranžová barva – slabší bouřky, déšť už může být prudký a krátkodobě přívalový.
  • Červená barva – bouřky, i silné. Často se vyskytuje přívalový déšť a u tmavě červených odrazů slabší krupobití.
  • Bílá barva – velmi silné bouřky. V jádru bouřky se s vysokou pravděpodobností vyskytuje krupobití. Pokud je bílé jádro bouřky plošně větší, hrozí velké kroupy, nebo vysoká akumulace krup.

Radary ČHMÚ v ČR

Na území Česka má ČHMÚ v provozu dva meteorologické radary na vrcholech Praha v Brdech a Skalky u Protivanova na Drahanské vrchovině. Oba radary tvoří národní radiolokační meteorologickou síť CZRAD, která je součástí středoevropské radarové sítě CERAD. Minimální detekovaná odrazivost radaru Skalky je 9,7 dBZ v maximální vzdálenosti 260 km, minimální detekovaná odrazivost radaru v Brdech je 10,6 dBZ v maximální vzdálenosti 260 km. Tyto dva radary díky své poloze pokryjí celé území Česka.

 
Meteoradar počasí online
Předpověď počasí


°C / °F     Radar     Sdílet
logo

Copyright © 2000 - 2024 AliaWeb, spol. s r.o. CZ

Zdroj dat MET Norway    © Vlajky    RSS
Napište nám

Používání souborů cookie     Reklama na serveru

Ochrana údajů    Kontakty